Kostel ožívá

Odsvěcený kostel sv. Barbory ve Štěpánově na Olomoucku ožívá. Prostor slouží kulturním akcím a letos v září byl dokonce svědkem prvního civilního sňatku.

„Těší mě, že kostel začíná žít. Během roku tam bylo čtyři nebo pět koncertů. Jeden se uskutečnil přímo během hodů a lidí přišlo dost. Správce dělal průvodce a okolo stovky lidí se přišlo podívat, jak to v kostele teď vypadá," reagoval starosta Štěpánova Jiří Běhal. Poznamenal, že jej potěšilo i to, že v bývalém kostele mohl oddat snoubence.

Každý rok obec do památky vkládá dvě stě a pul milionu korun.

„Děláme udržovací práce, letos se stavebně spravovala druhá část římsy, ze směru od knihovny. Opravujeme pravidelně i krytinu," doplnil starosta obce. 

Mají opravené chodníky

Obyvatelé Štěpánova mohou nově chodit po opravených chodnících.

„Chodníky se částečně opravovaly a na mnoha místech se dělaly i nové, pokládala se zámková dlažba. Byly ve stavu, že nestačilo vyměnit jen některé dlaždice. Udělalo se celé nové podloží i s obrubníky," konstatoval Starosta obce Jiří Běhal.

Přibude zeleň, vysadí se několik tisíc kousků

Okolo pěti tisíc stromů a keřů by mělo být vysázeno na katastru Štěpánova. Zelená akce se bude týkat jak obce, tak jejích místních částí.

„Zeleně není nikdy dost. Snažili jsme se dávat dohromady nějaké aleje a přibývá jich. Teď se budou kácet staré stromy a vysazovat nové. Tam, kde jsou dnes třeba tři stromy, zeleň přibude," řekl starosta Štěpánova Jiří Běhal.

V obci a jejích místních částech přibudou listnaté zelené stromy, ale i ovocné.

„Je to vyloženě všehochuť, budeme však respektovat místo. Víc se zazelená například prostoru mezi školou a kostelem, něco v parku u T.G.Masaryka či v parku u sv. Barbory," vyjmenoval starosta několik míst ve Štěpánově. Doplnil, že jde o akci za zhruba čtyři miliony, obec získala devadesáti procentní dotaci. Zbytek platí ze svého rozpočtu.