Výtěžek se v pátek odpoledne přiblížil 18 milionům korun.

Koledníkům mohou lidé do pokladniček přispívat po celý víkend, další možností je zaslání dárcovské textové zprávy.

Charity v olomoucké arcidiecézi, která zahrnuje Olomoucký a Zlínský kraj a část Pardubického a Jihomoravského kraje, už mají rozpečetěnou více než polovinu pokladniček z Tříkrálové sbírky.

V kasičkách zatím pracovníci jednotlivých charit napočítali dohromady téměř 18 milionů korun.

Pomoc vyhořelé rodině

„Koledníci v pláštích a s korunkami na hlavě vyrazí s pokladničkami do terénu během víkendu například v olomouckých městských částech Hodolany nebo Holice. Veškerý výtěžek už ale mají spočítaný například v Konici, kde se v kasičkách sešlo přes 575 tisíc korun. Peníze půjdou na tamní sociální služby a domácí hospicovou péči,“ upřesnila Karolína Opatřilová z olomoucké charity.

Část výtěžku Tříkrálové sbírky poputuje ale také na tzv. přímou pomoc lidem, kteří se ocitli v akutní nouzi.

„Už teď víme, že podpoříme rodinu ze Šubířova, jejíž dům na Silvestra zachvátil požár. Oheň zničil střechu rodinného domu a hospodářská stavení. Majitelé nemovitosti nyní přebývají v náhradním bydlení, které zajistila obec. Peníze částečně pokryjí rekonstrukci jejich domu,“ popsal konkrétní pomoc v regionu ředitel konické charity Marek Navrátil.

Velká Bystřice: 80 milionů

Kromě Konicka už Tříkráloví koledníci během uplynulého víkendu chodili například v Bludově na Šumpersku.

„Bylo nás snad nejvíc v historii, dvanáct skupinek složených z celkem čtyř desítek koledníků. Nachodili jsme v Bludově přes osm kilometrů, koledou strávili více než čtyři hodiny a snad v 80 domech a bytech jsme zazpívali a křídou požehnali domácnostem,“ popsal zážitek z Tříkrálové sbírky koledník a skaut Stanislav.

S velkým úspěchem se letošní Tříkrálová sbírka setkává také na Olomoucku. Například v Litovli dárci do kasiček koledníkům věnovali přes 167 tisíc korun.

Historicky rekordní je výtěžek také ve Velké Bystřici, kde Tři králové tentokrát vykoledovali více než 80 tisíc korun.