Do domácností, firem a institucí v olomouckém děkanátu přijde v první polovině ledna popřát pokoj a poprosit o dar pro potřebné okolo 1 500 koledníků. Příspěvky budou sbírat do úředně zapečetěných a očíslovaných kasiček s logem Charity, vedoucí tříkrálových skupinek se prokáže platnou průkazkou. V oběhu bude 424 kasiček.

„Z toho je třiadvacet statických kasiček, které jsou umístěné na veřejně přístupných místech, jako jsou například kostely, prodejny, kavárny, lékárny a instituce, “ sdělila Dagmar Hubená, koordinátorka sbírky pro město Olomouc.

Jak sbírka pomáhá

Dárci v loňském roce přispěli na Olomoucku celkovou částkou 2 485 260 korun. Díky prostředkům z Tříkrálové sbírky mohla Charita podpořit v těžké životní situaci také paní Anetu, která léta procházela fyzickým i psychickým domácím násilím. Maminka malé Anežky a Klárky se pokoušela od partnera odejít, ale kvůli finanční situaci si nemohla na rodičovské dovolit pronajmout nový byt. Pracovníci Charity situaci s paní Anetou aktivně řešili, díky financím z Tříkrálové sbírky se jim podařilo zajistit pronájem bytu a uhradit první nájem. Mamince také pomohli vyřídit veškeré dávky a podpořili rodinu materiální a potravinovou pomoci. Důležité je, že paní Aneta i její dcerky jsou již v bezpečí.

První koleda proběhne v pátek 5. ledna v obcích Slatinky na Prostějovsku a Velký Týnec na Olomoucku. Většina koledníků pak vyrazí do ulic během prvního lednového víkendu. Sbírku provází tradičně psaní iniciál K+M+B+ a letopočtu křídou nad dveře, což z latinského Christus mansionem benedicat znamená „Kristus ať požehná tomuto domu“.

Pomocný biskup a administrátor olomoucké arcidiecéze Mons. Josef Nuzík
S biskupem Nuzíkem o prázdných kostelích, chuti na pizzu i procházkách s AirPody

Statické kasičky v prodejnách a kostelích budou letos doprovázet obrázky z výtvarné soutěže s názvem Nakresli tři krále.

„Výtvarná díla zasílají do soutěže děti různého věku, od předškoláků, kteří s rodiči nebo ve školce společně malují nebo jinak tvoří tři krále, až po středoškoláky, kteří studují design nebo grafiku a zpracovávají své tři krále v různých grafických programech,“ popsala Barbora Cigánková, zástupkyně ředitele Charity Olomouc s tím, že výstava se uskuteční napříč celou Olomoucí a Svatým Kopečkem.

Na organizaci Tříkrálové sbírky se každoročně podílejí také dobrovolníci.

„Patří jim velký dík za pomoc s přípravou administrativy a materiálu, rozvozem a zapečetěním kasiček na obecních úřadech v sedmatřiceti oblastech na venkově a sedmnácti oblastech v centru Olomouce. V průběhu roku nám s přípravou sbírky pomáhali čtyři dobrovolníci a dalších patnáct vypomohlo nárazově,“ vyzdvihla koordinátorka sbírky Dagmar Hubená.

Markéta Jandeková, ředitelka olomouckého spolku Jdeme autistům naproti
Nový unikátní „domeček“ pro autisty je nadějí pro rodiny. Jak bude fungovat?

V roce 2024 podpoří Charita Olomouc z výtěžku Tříkrálové sbírky například provoz ordinace praktického lékaře a psychiatra pro lidi v nouzi nebo rozvoj a opravu zázemí služeb pro lidi s duševním onemocněním. Finanční prostředky ze sbírky budou využity také na rekonstrukci Domova svatého Kosmy a Damiána pro lidi v nouzi se sníženou soběstačností, rozvoj centra materiální pomoci a rychlou finanční pomoc lidem v nouzi na Olomoucku, kterým hrozí sociální propad.

Jak je možné přispět

- kromě příspěvku koledníkům nebo do statických kasiček je možné sbírku podpořit také prostřednictvím DMS KOLEDA 30 (nebo 60, 90, 190) na číslo 87 777 (cena jedné DMS je 30, 60, 90 nebo 190 korun)
- zasláním příspěvku na účet Tříkrálové sbírky číslo 66008822/0800, variabilní symbol Charity Olomouc je 777970109
- online prostřednictvím trikralovasbirka.cz

Statické kasičky v centru Olomouce-Špagetárna
- Dobrodruhá
- Coffee Library
- Lékárna U Mořice
- Lékárna Kalman
- Agel poliklinika
- Lékárna RENA
- Zdravotéka
- IVF Clinic Olomouc
- Naše cafe - pobočka Caritaska
- Naše cafe, Dolní nám.
- Vědecká knihovna Olomouc a Červený kostel
- C&A
- Úřad práce Olomouc
- GREEN BAR
- Svět plodů
- Love coffee
- ČD-IS Olomouc