Přípravy na Tříkrálovou sbírku vrcholí, pro koledníky z Olomoucka je letos připraveno 406 zapečetěných kasiček. Z tohoto počtu je 160 pokladniček vyhrazeno pro město Olomouc a zbytek pro venkov.

„Pořád se nám ještě ozývají další prodejny a firmy, které mají zájem o umístění statických kasiček, ve městě i na venkově jich neustále přibývá, což nás těší. Tříkrálová sbírka vyvrcholí tuto sobotu, kdy koledníci ve velkém vyrazí dům od domu. Někteří budou koledovat také během druhého lednového víkendu,“ popsala koordinátorka sbírky pro město Olomouc Dagmar Hubená.

V olomouckém děkanátu podle ní vyrazí v první polovině ledna do ulic přes 1 300 koledníků.

„Předloni nebyla kvůli covidu fyzická koleda bohužel vůbec možná, loni už s určitými omezeními probíhala a tak je letos kasiček i dobrovolníků opět o něco více než v minulosti. Přispět formou dárcovské sms nebo přímo na účet Tříkrálové sbírky je možné až do konce ledna,“ upřesnila Dagmar Hubená.

Koledovat půjde hejtman, primátor i biskup

V centru hanácké metropole budou v pátek 6. ledna v tříkrálových převlecích a na koních přát do nového roku hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek, primátor Miroslav Žbánek a pomocný biskup a generální vikář olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík.

Nejdříve se pokloní narozenému králi v jeslích v katedrále svatého Václava. Pak průvod vyrazí na Horní náměstí, kde od 10.15 do 10.45 hodin proběhne společný program tří králů a sboru opery a operety Moravského divadla Olomouc. Vystoupí také děti z mateřské školy Ovečka.

Statické kasičky v kostelích i kavárnách

Kdo nepotká koledníky přímo v ulicích, může do sbírky přispět díky statickým kasičkám, v regionu jich bude rozmístěno několik desítek. Lidé je najdou například v kostelích, lékárnách, kavárnách či firmách. Na vesnicích jsou kasičky připraveny také na obecních úřadech, v prodejnách potravin či smíšeného zboží, základních školách nebo obecních knihovnách.

close Kasička Tříkrállové sbírky je již pro dárce k dispozici v bistru Bistrá kráva ve Wurmově ulici v Olomouci, přispět tam lze až do 15. ledna info Zdroj: Deník/Magda Vránová zoom_in Kasička Tříkrálové sbírky je již pro dárce k dispozici v bistru Bistrá kráva ve Wurmově ulici v Olomouci, přispět tam lze až do 15. ledna

Příspěvek je možné poslat rovněž formou jednorázové nebo trvalé dárcovské textové zprávy ve formě DMS KOLEDA 30, 60, 90 či 190 na číslo 87777. Další možností je využití takzvané online koledy, kdy lze libovolnou částku zaslat přímo na Tříkrálový sbírkový účet číslo 66008822/0800, VS 777.

Tradice začala v Olomouci

Tříkrálová sbírka je největší charitativní sbírkovou akcí u nás. Tři králové poprvé vyrazili do ulic v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi a obnovili tak starodávnou lidovou tradici. Většina vybrané částky je obvykle využita přímo v regionu, kde sbírka proběhla.

„Opět garantujeme efektivní a účelné využití příspěvků ve prospěch potřebným. Z celého srdce děkuji všem dárcům, koledníkům a organizátorům sbírky. Mám radost, že nejsme lhostejní k potřebám druhých a dobro se vždycky ukáže, když je potřeba,“ vyzdvihl ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt.

V letošním roce bude Charita z Tříkrálové sbírky financovat vybudování čtyř malometrážních bytů a chráněných dílen pro lidi s duševním onemocněním. Část výtěžku půjde také na důstojné zaopatření zemřelých klientů střediska Samaritán a na další rozvoj domácí hospicové péče na Olomoucku.