„Loni jsme vystupovali jen na 12 akcích. To je tak čtvrtina toho, co obvykle odehrajeme,“ vzpomíná na koronavirem ovlivněný rok zpěvák, textař, manažer a producent rockové skupiny Zdeněk Dvořák.

Situace s pandemií se zatím nezlepšila, Trifid proto už musel vyškrtnout z plánu i 10 letošních plesů.

Přibývající množství zrušených akcí zároveň oddaluje premiéru pro nejnovějšího člena. Přestože kytarista Slávek se k ostatním připojil už v březnu 2020, dosud neodehrál jediný koncert. Naučil se potřebná sóla a trpělivě čeká na svoji příležitost.

„Věříme, že už to nebude dlouho trvat,“ vidí světlo na konci tunelu lídr Trifidu.

Dva kytaristi, baskytarista, bubeník, klávesačka a zpěvák amatérské kapely pocházejí z různých koutů Moravy i Slezska.

„Basista Roman dojíždí z Ostravy, bubeníka Mirka máme z Brna, ten zbytek už je blíž; Janička z Doloplaz, Zdeněk ze Štěpánova, Slávek z Unčovic a já bydlím v Hněvotíně,“ vyjmenovává Dvořák.

Zkouška kapely Trifid

Zdroj: DENÍK/František Berger

"Muzika nikdy nebyla naše obživa"

Jelikož ani zkoušky kapel v uzavřených místnostech nejsou aktuálně povoleny, musejí své skladby procvičovat každý zvlášť, případně všichni dohromady online formou. Osobní kontakt to ale nenahradí.

Zábavové skupiny mají teď určitou výhodu oproti profesionálním hudebníkům. Koncerty pro ně nejsou hlavním zdrojem příjmů, během nouzového stavu de facto neprodělávají. V Trifidu je polovina lidí OSVČ, zbytek zaměstnanci.

Například zpěvák pracuje jako vedoucí provozu v čistírně odpadních vod.

„Muzika nikdy nebyla naše obživa. Za šestihodinové vystoupení na plese či zábavě si účtujeme okolo 15 tisíc korun včetně dopravy. Tím, že se teď nehraje, jen ochably investice do nástrojů, aparatury, světel,“ vylučuje existenční problémy.

Zástupci Trifidu slaví úspěch převážně se zahraničními skladbami, k nimž připojuji vlastní české texty.

Na kontě mají 5 vydaných CD, ke 33. výročí kapely vzniklo i DVD se záznamem živého koncertu.

Velké oslavy neplánují

K letošním čtyřicátinám, vzhledem k pandemii, prozatím nic podobného neplánují.

„Na takovou akci by měla být velká stage, lepší světla a zvuk, v neposlední řadě nějaká propagace. To vše nejde uvařit jen tak z vody,“ říká zkušený manažer a poukazuje i na určité závazky, které jsou v této době obrovským rizikem.

Ahoj všem příznivcům a přívržencům řinčivého rocku, skalním zvlášť! Kdy fanoušci opět uslyší naživo tradiční trifiďáckou zdravici, není jisté. Co se však budoucnosti kapely týče, Zdeněk Dvořák má jasno.

„Pokud mi to zdraví dovolí, chci s přispěním kolegů táhnout stále dál tu káru olomouckého zábavového hardrocku a hrát pro lidi, kteří nás mají rádi.“