Výraznou změnou, která ovlivnila i panorama Olomouce, prošlo území mezi řekou Moravou a paneláky ze 60. let. Dříve zde stála kasárna a hostovaly cirkusy. Poté, co tyto pozemky na třídě Kosmonautů získal podnikatel Josef Tesařík, začala na rozsáhlé ploše vyrůstat městská čtvrť – BEA centrum Olomouc. V areálu se zelení přístupném veřejnosti aktuálně firma staví poslední pavilon.

close BEA centrum Olomouc - výstavba posledního pavilonu. info Zdroj: Deník/Daniela Tauberová zoom_in BEA centrum Olomouc - výstavba posledního pavilonu.

„BEA centrum je organický celek, který má řadu propojených úrovní. Dokončení výstavby umožní, aby zde mohla působit zahraniční kanadská škola a školka. V příštím roce by mělo dojít i na stěhování Moravské vysoké školy Olomouc do modernějších prostor, které budou připraveny pro větší počty studentů,“ přiblížil Tomáš Jelínek, prorektor pro vědu a výzkum MVŠO.

close Tomáš Jelínek, prorektor pro vědu a výzkum Moravské vysoké školy Olomouc info Zdroj: archiv T. Jelínka zoom_in Tomáš Jelínek, prorektor pro vědu a výzkum Moravské vysoké školy OlomoucROZHOVOR S PROREKTOREM MVŠO

Co vše nabízí Moravská vysoká škola? O jaké obory je největší zájem? Jaká je současnost i budocnoust areálu BEA centra?

I o tom hovoří prorektor MVŠO Tomáš Jelínek v rozhovoru v další části tohoto článku

Nový pracák

Na protější straně započala rekonstrukce nevzhledné administrativní budovy Sigmia. Do nových prostor se sem nejpozději na jaře 2026 přesune krajská pobočka Úřadu práce. Součástí investice ve výši 213 milionů korun je nová přístavba, parkovací plochy a dopravní napojení na třídu Kosmonautů. Stavební firma již zahájila demoliční práce.

close Na třídě Kosmonautů byla zahájena rekonstrukce budovy, kde nově bude sídlit krajská pobočka Úřadu práce. info Zdroj: Deník/Daniela Tauberová zoom_in Na třídě Kosmonautů byla zahájena rekonstrukce budovy, kde nově bude sídlit krajská pobočka Úřadu práce.

„Rekonstrukce budovy Sigmia, jejíž součástí bude i přístavba, přinese přívětivější prostředí jak pro klienty, tak i pro zaměstnance. Umožní nám vybudovat nové vzdělávací centrum a poskytovat všechny služby úřadu práce na jednom místě,“ nastínil pro Olomoucký deník Vlastimil Přidal, ředitel Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Olomouci.

Vědecké centrum místo diskotéky

Blíže centru, poblíž pravého břehu řeky Moravy – v místech, kde v minulosti stála největší olomoucká diskotéka Dance Hall Envelopa – vloni otevřelo unikátní centrum Univerzity Palackého, v němž se setkávají věda a výzkum s komerční sférou.

close Envelopa Hub, nová budova Univerzity Palackého v Olomouci. Září 2023 info Zdroj: Deník/Daniela Tauberová zoom_in Envelopa Hub, nová budova Univerzity Palackého v Olomouci. Září 2023

Moderní pětipodlažní budova Envelopa Hub zaujme každého už na první pohled. V útrobách nabízí celkem 35 kanceláří a laboratoří, atraktivní jsou dvě venkovní atria.  Celkové náklady činily bezmála 222 milionů korun.

„Podobné místo dosud v Olomouci chybělo. Je dobře, že je to právě naše univerzita, která vybudovala prostor pro realizaci inovativních nápadů, z nichž bude mít užitek celá společnost,“ uvedl při otevření špičkového centra Martin Procházka, rektor UP.

Envelopa Office Center

Na protější straně zase oživilo třídu Kosmonautů Envelopa Office Center. Moderní komplex vybudovaný společností Redstone podnikatele Richarda Morávka zahrnuje 15 tisíc metrů čtverečních kancelářských a obchodních ploch a 160 parkovacích míst ve třech podzemních patrech.

close Blíže centru oživila třídu Kosmonautů moderní administrativní budova Envelopa Office Center. info Zdroj: Deník/Daniela Tauberová zoom_in Blíže centru oživila třídu Kosmonautů moderní administrativní budova Envelopa Office Center.

Na adrese zakotvily Banka Creditas, CSG Defence, Hella, Arrows, BP stavby, Smětal Silack, Okresní hospodářská komora nebo sportovní prodejna Endorphin Republic. V atriu šestipatrové kancelářské budovy u křižovatky s ulicí Wittgensteinova působí stylová kantýna michelinského šéfkuchaře Romana Pauluse Bistro Paulus.

Na ploše bývalých Sochorových kasáren dokončuje developer městský blok. Výstavba proběhla ve třech etapách. Celkem zahrnuje na 400 bytů, obchodní prostory v parteru již postupně našly nájemce a konkrétní využití.

Proměna u sokolovny

V nejbližších letech zmizí zanedbané území na protější straně, blíže historickému jádru města. Vedle sokolovny na třídě 17. listopadu připravuje podnikatel Richard Morávek výstavbu moderních studentských kolejí.

Nabídne bydlení v prostředí plném zeleně s průchozím vnitroblokem a podzemním parkovištěm. V parteru budov se počítá s veškerými potřebnými službami jako jsou studovny, knihovna, komunitní a kulturní prostory nebo fitness.

„V návrhu budov jsme kladli důraz na propojení moderní architektury s místní historií prostřednictvím prvků barokní fortifikace v areálu. Dynamiku budovám dodají prostorné balkóny. Cihelný obklad podtrhne nejen autenticitu budov, ale také osobitost a charakter,“ přiblížil architekt Ján Antal ze studia Perspektiv, které dotvořilo podobu celého komplexu.

Podle developera vznikne prostupné území s moderním ekologicky šetrným studentským areálem, které přirozeně naváže na městský bulvár.

Změnu rozvíjející se spojnice hlavního nádraží a centra již přes 10 let vnímají lidé už v přednádražním prostoru, které prošlo rozsáhlými úpravy a vyrostly zde moderní budovy. Místo kulturního domu Sidia funguje kongresové centrum a kancelářské prostory. Hotel Sigma přestavěl investor na jeden z největších a nejmodernějších kongresových hotelů v České republice. Clarion Congress Hotel otevřel v září 2013 a nabízí i restauraci a wellness centrum. V jeho sousedství vzniklo stomatochirurgické a implantologické centrum.

Aby mladí získali dobré vzdělání přímo v regionu. A neodcházeli.

Malá městská čtvrť přístupná veřejnosti vyrostla v posledních letech na třídě Kosmonatů mezi řekou Moravou a sídlištěm ze 60. let – BEA centrum Olomouc. Sídlí zde ICT firmy, z nichž je nejvýznamnější Tesco SW, společnosti nabízející zdravotní péči s vlastními operačními sály, ambulancemi, stomatologickým centrem a expertní firmy, které jsou schopny pomoci s právními, finančními a marketingovými problémy.

Podstatnou součástí každodenního života tohoto moderního centra jsou studenti. „Začínalo se velmi skromně v pronajatých prostorách u železničního nádraží s několika desítkami studentů. V současnosti na škole v bakalářském a inženýrském studiu máme asi čtyři stovky studentů,“ přibližuje v rozhovoru pro Olomoucký deník Tomáš Jelínek, prorektor pro vědu a výzkum Moravské vysoké školy Olomouc (MVŠO).

close Ing. Tomáš Jelínek, Ph.D., prorektor pro vědu a výzkum Moravské vysoké školy Olomouc info Zdroj: Archiv T. Jelínka zoom_in Ing. Tomáš Jelínek, Ph.D., prorektor pro vědu a výzkum Moravské vysoké školy Olomouc

Pane prorektore, mohl byste nejprve ve stručnosti představit BEA centrum Olomouc?
Dnes je to fyzický prostor kde se mladí lidé, podnikatelé a vědci mohou setkávat a rozvíjet spolupráci, která dá vzniknout komerčně nebo společensky využitelným inovacím. Zastřešující ideou je propojené světa byznysu a vědy, za účelem ekonomické akcelerace malých a středních firem a podpoře ekonomického růstu regionu, kde hraje důležitou roli digitalizace. V současnosti se věnujeme napojování centra na zahraniční inovační (eko)systémy.

Co vše dnes nabízí a umožňuje?
Plocha centra je asi 40 tisíc metrů čtverečních. Je to taková malá městská čtvrť u řeky Moravy s rozsáhlou zelení, která je přístupná veřejnosti. Sídlí zde pět ICT firem, z nichž je nejvýznamnější Tesco SW, dále společnosti nabízející zdravotní péči s vlastními operačními sály, ambulancemi, stomatologickým centrem a expertní firmy, které jsou schopny pomoci s právními, finančními a marketingovými problémy. V rámci areálu je pak k dispozici řada dalších služeb.

Pokud jde o vysokoškoláky? Kolik zde v probíhajícím akademickém roce studuje mladých lidí? Kolik jich bylo – pro srovnání – před necelými 20 lety, kdy byla Moravská vysoká škola založena?
Začínalo se velmi skromně v pronajatých prostorách u železničního nádraží s několika desítkami studentů. V současnosti na škole v bakalářském a inženýrském studiu máme asi čtyři stovky studentů. Objevují se u nás více i studenti, jejichž rodiče podnikají, a oni mají zájem se podílet na práci rodinné firmy. Škola má řadu zahraničních partnerů v Evropě, USA, Izraeli, Indii i Číně a již devět let pořádáme v dubnu mezinárodní týden se studenty ze zahraničí.

O jaké obory je v posledních letech mezi uchazeči o studium největší zájem?
MVŠO se zaměřuje na profesní vzdělávání a spojuje výuku ekonomie a managementu s praxí. Škola umožňuje studentům specializaci, největší zájem byl u magisterského studia o krizový management a komunikaci, u bakalářského studia to byl marketing.

Jaké možnosti poskytuje studentům MVŠO moderní areál vybudovaný na třídě Kosmonautů?
Vedle moderního zázemí a digitalizace výuky máme v BEA centru televizní studio, jehož význam nebývale vzrostl v době covidové pandemie, kdy se veškeré akademické aktivity přesunuly do online světa. Motivovaní studenti mají příležitost najít v rámci BEA centra a odborné praxe možnost budoucího zaměstnání nebo připravovat vlastní podnikatelský projekt.

Řada vysokoškoláků po absolvování školy odchází z Olomouce. Jaké vidíte možnosti pro to, získat tyto mladé lidi pro Olomouc, aby spojili svůj profesní život s tímto městem?
Naše škola byla založena s jasnou vizí, aby mladí lidé neodcházeli za studiem ekonomie a managementu do jiných krajů, kde hrozí, že se již domů nikdy nevrátí. Chceme, aby přímo v regionu získali dobré vzdělání a zkušenosti, které jim umožní zapojit se do hospodářství Olomouckého kraje. Vyrazit na zkušenou do světa je ale pro mladé důležité, proto nabízíme studentů zahraniční studijní pobyty a kontakty se zahraničními experty, aby mohli vybudovat své zahraniční kontakty a to nejzajímavější přinést do svého města.

BEA centrum je téměř dokončeno. Aktuálně probíhá výstavba posledního bloku. Můžete, prosím přiblížit, co nabídne konkrétně tento objekt?
BEA centrum je organický celek, který má řadu propojených úrovní. Dokončení výstavby umožní, aby zde mohla působit zahraniční kanadská škola a školka. V příštím roce by mělo dojít i na stěhování MVŠO do modernějších prostor, které budou připraveny pro větší počty studentů.

Jste prorektorem pro vědu a výzkum, manažerem Ústavu inovací ve zdravotnictví. Všichni vidíme, jak inovace v posledním desetiletí zásadně mění zdravotnictví v Česku. Můžete přiblížit cíle ústavu?
Jsme zatím velmi mladý ústav. Postupně se zaměřujeme na ekonomicko-manažerské procesy při zavádění inovací do péče o zdraví a ve zdravotnictví. Hodně se koukáme na inovační ekosystém digitálního zdravotnictví v Izraeli a snažíme se zprostředkovat transfer zkušeností pro domácí instituce. Přesně před rokem jsme třeba pomáhali připravit telemedicínskou misi do Izraele pro skupinu nemocnic z Moravskoslezského kraje. Zavádění inovací ve zdravotnictví potřebuje tým odborníků z různých oblastí, kde je podstatné, aby vše bylo správně řízeno a i ekonomicky fungovalo. To by měla být expertíza našeho ústavu.