Smlouvu zatím ale město nemá.

„Nepodařilo se získat všechny podklady k tomu, abychom mohli kupní smlouvu předložit,“ uvedl primátor Antonín Staněk (ČSSD).

Upozornil proto, že zastupitelstvo na tomto zasedání schvaluje jen záměr o nabytí, ne samotnou koupi.

„V našem zájmu je teď dát vlastníkovi pozemků jasný signál, že o obchod máme zájem,“ vysvětlil Antonín Staněk.

Stěžejní jsou podle Antonína Staňka hlavně podmínky, za kterých dojde k podepsání kupní smlouvy. Ty už rada města se společností Hokejová hala Olomouc vyjednala a zastupitelstvo je na včerejším zasedání schválilo.

„Město zaplatí společnosti Hokejová hala Olomouc maximálně 86 300 000 korun,“ citoval Antonín Staněk z domluvených podmínek. K částce musí město přičíst ještě osmimilionovou daň.

Podle 1. náměstka primátora Martina Majora (ODS) to ale městskou kasu nezatíží.

„Příští rok bychom měli od ministerstva dostat o 70 milionů více než letos,“ řekl na pondělním zasedání.

Dobrá koupě? Nelze posoudit

I přes to, že se o odkoupení pozemků mluví už dlouho, nebylo před pondělním zasedáním jasné, jak budou členové zastupitelstva hlasovat.

Některým vadilo, že ještě v úterý neměli od magistrátu žádné materiály k prostudování.

„Pokud bych mohla do dokumentů nahlédnout až v den jednání, zřejmě bych transakci nepodpořila,“ řekla minulý týden ve středu Dominika Kovaříková (Občané pro Olomouc).

Postup magistrátu kritizoval i Milan Feranec (ANO 2011).

„Abychom o podklady museli třikrát žádat, to není úplně šťastný způsob informování,“ řekl na pondělním zasedání. „Nicméně žádnou jinou nabídku na stole nemáme, tudíž ani žádnou jinou možnost,“ dodal.

Právě kvůli nedostatku času navrhl Pavel Grasse (Pro-Olomouc) bod programu vyškrtnout. V hlasování ho podpořili tři členové, 38 jich bylo proti. Klub ProOlomouc se proto rozhodl v hlasování o celé věci zdržet.

„V tuto chvíli nemůžeme posoudit, jestli se jedná o dobrou koupi,“ pronesl Tomáš Pejpek, druhý člen klubu.

Podobně rozmanité názory přicházejí nejen z řad politiků.

„V Olomouci se v souvislosti s hokejem dnes vykopal nádherný tunel. No jo, do voleb jsou peníze potřeba,“ napsal v pondělí na svůj Twitter olomoucký podnikatel Richard Benýšek.

Extraliga s jedním kluzištěm

Kromě kritiky byl na pondělním zasedání slyšet i potlesk. O ten se zasloužil Radek Čapka (ČSSD), který obdivoval olomoucké hokejisty.

„Na rozdíl od všech ostatních extraligových klubů nemají Kohouti dvě kluziště, ale i tak se v extralize dokážou udržet,“ vysvětloval.

„Byl bych smutný, kdyby k tomuto obchodu nedošlo. Vyzývám vás proto jako Olomoučák,“ zakončil svůj proslov.

Podobně se slova ujal i Jiří Kropáč (ČSSD).

„S potomkem jsme na zimním stadionu strávili spoustu let, máme k němu vztah,“ nostalgicky během své řeči vzpomínal.

Podle něj by se 90 procent Olomoučanů vyslovilo pro odkoupení pozemků. Mezi nimi by byli i olomoučtí Kohouti.

„Je to fantazie. Pro olomoucký hokej něco neuvěřitelného,“ okomentoval úmysl města Erik Fürst, generální manažer HC Olomouc.

O parcely má město zájem už několik let. Majitel společnosti Karel Kuropata ale pozemky prodat nechtěl.

„S panem Kuropatou jsme tak spíš řešili vlastnictví jednotlivých pozemků než samotný odkup,“ uvedl za město na zasedání zastupitelstva advokát Petr Konečný.

„Uzavřeli jsme nájemní smlouvu na nejbližší pozemky a strojovnu,“ popisoval Petr Konečný.

Smlouva podle něj vyřešila situaci jen dočasně. Zásadní změna přišla v únoru 2017, kdy s nabídkou prodeje přišel za vedením města sám majitel pozemků Karel Kuropata.