„V případech úmrtí nešlo o zdravé lidi v plné kondici, ale naopak měli jiná závažná onemocnění a chřipka se podepsala na tom, že onemocnění podlehli,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena Haliřová. Nemocní měli kolem šedesáti let.

V loňském roce zaznamenali epidemiologové v Olomouckém kraji úmrtí ve spojitosti s chřipkovým virem u desítky nemocných.

Chřipka může ohrozit chronicky nemocné, kteří se léčí se onemocněními srdce a cév, plicními chorobami, ale také lidi s obezitou. Pokud se nenechali proti chřipce naočkovat. Podle Haliřové je očkování stále ještě možné.

„Ideální samozřejmě je, nechat se naočkovat v době, kdy ještě není taková nemocnost, ale i v těchto dnech, kdy jsme zaznamenali pokles onemocnění, je to možné. Samozřejmě je to individuální a je třeba se poradit s praktickým lékařem,“ uvedla.

Ty, kteří se vloni nechali naočkovat, již dostali i vakcínu proti pandemické chřipce, která se nyní šíří. Podle praktických lékařů z Olomouckého kraje, které tehdy Deník oslovil, byl o očkování větší zájem než v předchozím roce.

Ordinace praktiků nejen vakcíny aplikují, ale i objednávají podle zájmu pacientů.

Mírný pokles nemocnosti v kraji

V minulém týdnu poklesla v celém Olomouckém kraji relativní nemocnost o dvě stovky případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel a držela se na 1671 případech. Na Olomoucku se mírně zvedla.

„Nemocných je dost. Nejen mezi dětmi, ale i dospělými. Objevují se bohužel i komplikace v podobě zápalů plic,“ popisovala praktická lékařka Noemi Záleská. O epidemii hovoří odborníci poté, co se počty nemocných přehoupnou přes dva tisíce na 100 tisíc obyvatel.

Epidemiologickou situaci sledují školy i nemocnice. „Monitorujeme výskyt chřipky a podle aktuálního vývoje zvážíme, zda neprovedeme opatření. Zatím to není potřeba,“ uvedla mluvčí Hana Szotkowská, mluvčí holdingu Agel, který v Olomouckém kraji provozuje nebo vlastní několik nemocnic.

Příznaky chřipky


Onemocnění má velmi krátkou inkubační dobu – 18 až 24 hodin. Začíná často velmi náhle a bez varování, takřka z plného zdraví.

Přestože virus do organismu proniká přes sliznice dýchacího ústrojí, prvními projevy chřipky překvapivě nejsou ani rýma, ani kašel.

Začíná zpravidla vysokou horečkou, která může vystoupat až ke čtyřicítce. Vzestup teploty obvykle provází zimnice a třesavka. Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i se světloplachostí a ztuhlostí šíje.

Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou.

Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.

Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky z postižení dýchacích cest. Je to rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel.

Teploty, únava, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě měsíc po onemocnění. Zdroj: www.chripka.cz