Tři mudrcové se za příspěvky odměňovali koledou, baleným cukrem do kávy a nápisem K+M+B 2008 na dveře jejich domovů. Do Tříkrálové sbírky se ve městě zapojilo přes sedmdesát tříčlenných skupinek.

„Ve vesnicích v okolí Olomouce jsme zaznamenali dalších několik desítek koledníků. Rozdali jsme jim přes sto padesát zapečetěných kasiček,“ uvedla olomoucká koordinátorka sbírky Miroslava Doleželová.

Někteří koledníci řešili až nečekané problémy. „Každý rok mám na sobě kostým jiného krále. Letos jsem za Černého, ale mám moc světlé tváře. Nesehnali jsme totiž uhlí,“ přiznala desetiletá Hedvika Danišová, která o víkendu procházela společně s dalšími skautkami olomouckou čtvrtí Neředín.

Její kamarádka, šestiletá Jana Langerová, měla červený plášť a korunu ozdobenou barevnými kameny. „Koledovat jdu poprvé. Královský plášť mi ušila maminka, koupila mi k němu hezkou korunu. Bráška taky pravidelně chodíval koledovat,“ svěřila se Jana.

Do zapečetěné kasičky jim hromádkou mincí přispěla dvanáctiletá Hedvika Adamová. „Tři králové u nás v Neředíně koledují pravidelně každý rok. Letos holky moc pěkně zpívaly. Vím, že je to na dobrou věc, takže pro ně vždycky nějaké peníze předem přichystáme,“ řekla školačka.

Skupinky koledníků se však občas setkávají i s negativními reakcemi lidí. „Loni nám jeden Olomoučan vynadal a vyhodil nás. Prý ho obtěžujeme. Moc nás to mrzelo. O pár hodin později jsme však potkali starší paní, která nám do kasičky dala dokonce tisícikorunu. Udělala nám tím obrovskou radost,“ vzpomněla členka Junáka Marie Labounková.

Tříkrálovou sbírku pořádá Charita Česká republika. Loni koledníci na území celé olomoucké arcidiecéze vybrali 17,4 milionu korun. Peníze jsou určené na podporu chudých, nemocných a handicapovaných občanů.

Lidé mohou přispívat také prostřednictvím dárcovských textových zpráv. Stačí z mobilního telefonu odeslat zprávu DMS KOLEDA na číslo 87777. Cena této textové zprávy je třicet korun, Charita z této částky obdrží 27 korun.

Podrobné informace o využití vybraných peněz z loňské Tříkrálové sbírky mohou zájemci najít na internetových stránkách www.acho.charita.cz.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika