VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři králové míří na Olomoucko. U Trojice bude muzika i divadlo

Olomouc – Mudrci z Východu nebo také Tři králové, vyráží v těchto dnech opět do ulic našeho regionu. Tradiční tříkrálová sbírka letos odstartovala v pondělí 2. ledna a potrvá do 15. ledna.

3.1.2017
SDÍLEJ:

Tříkráloví koledníciFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Malým i větším koledníkům s pokladničkami poprvé lidé přispěli před osmnácti lety v olomoucké Arcidiecézi, o rok později se sbírka rozšířila už po celé zemi.

Tříkrálová sbírka v rámci arcidiecéze zahrnuje Olomoucký kraj, část Zlínského a taky Pardubického kraje.

„Lidé tehdy nevěděli o co jde, divili se, že jim někdo zvoní u dveří a chce peníze. Ale s každým rokem se situace zlepšovala. V jedné vesničce tehdy koledníkům otevřela stará babička a byla dojatá, říkala jim, kde jste byli celá ta léta, koledníčci?. Měla obrovskou radost, že u ní zazvonili," popisuje začátky sbírky mluvčí Arcidiecézní Charity Olomouc Karolína Opatřilová.

Tři královéMudrci z Východu, tradičně označovaní jako Tři králové, jsou postavy z Matoušova evangelia, které navštívily Ježíše krátce po jeho narození v Betlémě a přinesly mu dary: zlato, kadidlo a myrhu.
Upřesnění, že byli tři, že to byli králové a jejich jména, nejčastěji Kašpar, Melichar a Baltazar, přinesla až pozdější tradice, v Novém zákoně se tyto údaje nevyskytují.
V katolických zemích se o svátku Zjevení Páně 6. ledna píše posvěcenou křídou na dveře domů a chlévů zkratka K † M † B † nebo latinský ekvivalent C † M † B †, jako formule požehnání.
Původní text zní Christus mansionem benedicat – Ať Kristus požehná tomuto příbytku. Tři křížky symbolizují Nejsvětější Trojici, tedy Otce, Syna a Ducha Svatého.
Zdroj: Wikipedie

Výtěžek každý rok roste

Zájem lidí o sbírku se drží a vybraná částka se dokonce rok od roku zvyšuje. Jen loni se vybralo téměř pětadvacet milionů korun. Peníze se pak rozdělují lidem v nouzi.

„Zasedá komise, která o výběru rozhoduje. Obecně ale platí, že více jak polovina peněz, které se vyberou v té konkrétní oblasti, v ní také zůstane a putuje do projektů na pomoc tamním nemocným lidem, lidem se zdravotním postižením, seniorům, k malým dětem a maminkám v tísni. Deset procent vždy směřujeme na naše rozvojové projekty na Haiti a Ukrajině," pokračovala mluvčí a připomněla, že peníze tak například pomohly muži na Zábřežsku, kterému shořel dům a neměl kam jít.

„Pomohli jsme mu s opravou domu a díky Tříkrálové sbírce jsme pomohli také ženě, jenž se starala o blízkého příbuzného, ale po jeho smrti jí hrozilo, že skončí s dcerkou na ulici," popsala ve zkratce dva příběhy Karolína Opatřilová.

Koledníci se do ulic vydávají od 2. do 15. ledna, každá charita si ale termín a dny určuje sama.

Program na olomouckém náměstí

Například v Olomouci sbírka startuje v pátek 6. ledna a potrvá do 14. ledna.

V pátek 6. ledna skupinky koledníků navštíví krajské a městské instituce a ve 14.30 pak na Horním náměstí odstartuje program, zahájí jej žesťový kvartet. Divadelní hru o narození Krista Krále se slavnostním příjezdem tří králů mohou diváci shlédnout v 15 hodin.

„Na pódiu nedaleko sloupu Nejsvětější Trojice znovuožijí postavičky Svaté rodiny, archanděla Gabriela, pastýřů, ale i nelítostného krále Heroda, aby připravily známou betlémskou scenérii pro příchod tří mudrců od východu. Na náměstí nebudou chybět ovečky, oslík a lamy ze Zoo Olomouc," uvedla Terezie Táborská, koordinátorka Tříkrálové sbírky Charity Olomouc.

Termíny jednotlivých okresních měst
Olomouc – 6. – 14. 1.
Šumperk – 2. – 10. 1. 2017
Přerov – 6. – 8. 1.
Prostějov – 6. 1.– 8.1.

V Přerově bude i letos chodit rodinka tříkrálových koledníků se svým poníkem Sněhurkou.
V Prostějově se tříkráloví koledníci (složení z charitních pracovníků v rámci VIP koledy) vydali i na transfúzní oddělení prostějovské nemocnice, kde darovali krev. Chystají se tam i letos v pondělí 9. ledna

Logo Charity a průkazka

Ti, kdo by chtěli pomoct jako dobrovolníci se charitám mohou stále hlásit a ti, kteří by chtěli přispět finančně, mohou své dary dát koledníkům osobně nebo pomocí DMS zprávy nebo je poslat na bankovní účet.

A jak poznat charitní koledníky?

„U sebe budou mít kasičku s logem Charity, pokladnička bude zapečetěná a také očíslovaná. Každý koledník by měl také předložit platnou průkazku," doplnila Karolína Opatřilová.

Všechny důležité informace jsou uvedeny na webu www.trikralovasbirka.cz/

Kolik se vybralo?

Kolik peněz se loni v rámci Arcidiecéze vybralo? 24 795 948 Kč

Kolik peněz to bylo v jednotlivých okresních městech Olomouckého kraje?

Olomouc – 1 434 603 Kč

Prostějov – 855 296 Kč

Šumperk – 725 347 Kč

Přerov – 794 590 Kč

Kolik koledníků se loni zapojilo?

počet koledníků zhruba – 18 417

Kolik charit Olomouckého kraje/ arcidiecéze se do koledování zapojuje?

30 Charit

Kolik kasiček koledníci mají celkem k dispozici?

Počet evidovaných kasiček – 5 262

Kde jsou lidé nejštědřejší, kde se nejvíc loni vybralo?

Z celé ČR se loni nejvíce vybralo v Arcidiecézi olomoucké – (koleda v celé ČR vynesla – 94 926 853 Kč, v Arcidiecézi olomoucké – 24 795 948 Kč)

Nejštědřejší z celé Arcidiecéze olomoucké byli lidé v Uherském Hradišti – 2 241 378 Kč

Kolik dní tříkrálová koleda trvá?

14 dní

Jak jinak ještě přispět: DMS KOLEDA na číslo 87777; č.ú.: 66008822/0800, variabilní symbol 777

Autor: Petra Pášová

3.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 120 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Elektromechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Šlechtitelů č.p. 583/1, Olomouc., V současné době hledáme do našeho týmu vhodného kandidáta na pozici elektromechanik., , Požadujeme:, - Vzdělání (vyučení v oboru), - Samostatnost, - Pečlivost, - Manuální zručnost a orientace v elektro dokumentaci samozřejmostí , - Časová flexibilita, - Schopnost samostatně se rozhodovat, - Řidičský průkaz sk. B, - Dobrou pracovní morálku., - Praxe alespoň 1 rok při výrobě rozváděčů a elektrovýzbroje strojů., , Nabízíme:, - Zajímavou a kreativní práci při výrobě jednoúčelových strojů a automatizačních linek, - Přátelský kolektiv, - Vynikající a čisté pracovní zázemí, - Práci s nejnovějšími technologiemi na poli automatizace, - Možnost vzdělávání se a kariérního růstu, - PP na dobu určitou s možností prodloužení,, - Příspěvky na závodní stravování, , Finanční ohodnocení:, - 90 až 130 Kč/hod, Pracovní doba: jednosměnný provoz, 8 hodin (7 - 15:30), , V případě dotazů a zájmu o pracovní místo prosím kontaktujte pana Vladimíra Musila - vedoucího elektrokonstrukce: +420 777 729 133 - vmusil@cazer.cz. Děkujeme za Váš zájem a těšíme se na případnou budoucí spolupráci., Kontakt je možný POUZE mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Cazer s.r.o., Šlechtitelů, č.p. 583, 779 00 Olomouc 9. Informace: Vladimír Musil, +420 777 729 133.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 6 200 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný/á dělník/ce ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6200 kč. Volných pracovních míst: 12. Poznámka: Pracoviště: U Pily č.p. 918, Uničov. Vyhrazeno pro OZP., Jedná se o přípravu dřeva a dřevěného materiálu k dalšímu zpracování při výrobě parket a hracích stěn a to především při činnosti jako je práce s dřevem a to tmelení, vykracování, křídování, broušení, olejování, balení, páskování, třídění, ukládání, dřeva. Jedná se o práce v pomocné dělnické profesi., Odměna za práci 6.200 Kč + možnost odměny.. Pracoviště: Dobrý domov s.r.o. - pracoviště uničov, U Pily, č.p. 918, 783 91 Uničov 1. Informace: Jiří Volný, +420 602 461 381.

Gastronomie - Sládci a sladovníci Sládek. Požadované vzdělání: 36 000 Kč

Sládci a sladovníci Sládek. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 36000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Riegrova č.p. 381/22, Olomouc., První kontakt je možný POUZE mailem.. Pracoviště: Gastroprojekt pivovar olomouc s.r.o. - pracoviště, Riegrova, č.p. 381, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kamil Buchta, .

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 22 000 Kč

Mechanici klimatizací a chladicích zařízení Technik / Mechanik klimatizací, chladící a tepelné techniky. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Werichova č.p. 721/1, Olomouc. Řidičský průkaz skupiny B podmínkou., První kontakt POUZE telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Td metal s.r.o., Werichova, č.p. 721, 779 00 Olomouc 9. Informace: Eliška Tavlaridu, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrův stadion v Olomouci. Ilustrační foto

Olomouc hostí kvalifikaci o Euro U17. Bejbl věří v podporu diváků, vstup zdarma

Sobota 17. března 2018. Hasiči odstraňují následky silného větru v Olomouckém kraji
24

Severák lámal stromy a zvedal střechy, některé silnice museli zavřít

Řeč neuronů i divotvorné rostliny. Pevnost poznání zaplnily Dny mozku

Rušno bylo o uplynulém víkendu v Pevnosti poznání Univerzity Palackého v Olomouci.

Nabroušený Řezníček: Co je to za otázky? Předvedli jsme dobrý výkon!

Nedá se říct, že by (na rozdíl od minulých zápasů) proti Karviné nebyl vidět. V největší šanci však olomoucký útočník Jakub Řezníček selhal.

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Vlaštovky se utkaly v letecké soutěži ve Velké Bystřici

Venku ostrý ledový vítr, poletující sněhové vločky, uvnitř velkobystřické Orlovny ale vzduchem svištěly vlaštovky. Skauti tam v sobotu odpoledne pořádali tradiční Vlaštovkiádu. 

Štvanice Vietnamce neodradila, ve škole otevřel obchod

Štvali proti němu peticí. Anonym, který si nepřál, aby ve Věrovanech otevřel obchod v bývalé škole, jej propojil s drogovým zločinem a burcoval proti celé vietnamské komunitě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT