„Úroda je slušná. S výjimkou meruněk, se kterými zatočily mrazy. Naopak dost je třešní. Ty momentálně pálíme nejvíce,“ uvedl Rostislav Dočkal z bohuňovické pálenice.

Připravit třešňový kvas je přitom možná vůbec nejpracnější.

„To není, jako když oklepete hrušky a posbíráte je na zemi. Ovoce musíte trhat ze žebříku, bolí z toho nohy a v bečce to nepřibývá. Proto málokdo dělá hodně třešňového kvasu,“ poznamenal. „Po loňské špatné sezoně to zatím vypadá tak, že si více lidí dalo tu práci s třešněmi. Je větší hlad po pálence,“ dodal.

Nástup sezony si chválí ve Štěpánově-Březcích, kde začali pálit o tři týdny dříve.

„Vypadá to slibně. Loňský rok byl hodně špatný,“ přidal se Zdeněk Vychodil ze štěpánovské pálenice. O dva týdny dříve začali přijímat ovocný kvas v Samotiškách. I tady pozorují nadprůměr třešňového kvasu.

„Třešní se urodilo. Dost by mohlo být i švestek. Jinak to vidím na průměrný rok,“ uvedl majitel samotišské pálenice Josef Jašek.

O průměru mluví i Alexandr Zavirnij z pálenice v Těšeticích.

„Samozřejmě se to liší dědina od dědiny, protože někde ovoce pomrzlo, jinde škodily kroupy. Dopadne to kolem průměru s tím, že třešní je o něco více. Uvidíme na podzim, kdy přijdou švestky, jablka a hrušky, a s nimi ta hlavní sezona,“ dodal.

Právě špatný loňský rok způsobil, že zásoby slivovice a ostatních ovocných kořalek lidem prořídly.

„Už jsme skoro na suchu. V dědině už slivovici na prodej neseženete. Prodává se jen opravdu velmi dobrým kamarádům a je samozřejmě dražší,“ uvedli Kudličkovi, kteří pálí na Prostějovsku.

„Nevím, že by si někdo hrál s třešněma, je to moc pracné, ale je pravda, že ti, kteří dříve pohrdali mirabelkama, se na ně letos chystají. Ale švestky jsou švestky,“ dodal Jan Kudlička, který si nechává pálit hlavně švestkový kvas už třicet let..