Červenají se už i rané odrůdy třešní ve stromořadích podél silnic, například u Bohuňovic. Správa silnic Olomouckého kraje vzkazuje, že za úrodu je potřeba zaplatit. Strom obsypaný plody přijde na 50 korun.

U Bohuňovic již dozrávají třešně hlavně směrem na Hlušovice, kde je vidět cyklisty, jak si pochutnávají na prvních letošních peckovinách.

Cestáři nejsou proti tomu, když si lidé, kteří jedou kolem, utrhnou třešně na chuť nebo do buchet. Kvůli tomu se tyto stromy v minulosti sázely.

„Kdo si chce cestou utrhnout pár třešní na chuť, samozřejmě může,“ vzkázal Jaroslav Loun, vedoucí olomouckého cestmistrovství Správy silnic Olomouckého kraje.

Za sběr ve velkém však musejí zájemci zaplatit.

„Podat žádost na správu silnic a pokud je strom volný, prodáme ho a mohou česat,“ vysvětloval.

Za úrodu z jednoho stromu zaplatí zájemce 50 korun.

„Strom si označí a až přijde čas, třešně si otrhají. Stromy nesmí ničit, lámat větve. Taky je potřeba myslet na to, že na silnici je normální provoz a dodržovat pravidla,“ připomněl Loun.

Mrazy neničily, úroda je velká

Třešní je letos hodně. Mrazy na jaře neničily a stromy jsou obsypané plody.

„Jsou však hodně poškozeny. Praskají,“ poukázal Jaroslav Mačkal ze Zemědělského družstva Senice na Hané.

„Nebyla žádná voda, v květnu ji bylo hodně a nyní se dost oteplilo. Střídání teplot a sucha a vody,“ vysvětlil příčinu trhlinek.

Zatím jsou vidět spíše mikrotrhliny jen kolem stopky, ale jak se plody začnou pořádně nalévat, popraskají ještě více.

„Nejde jen o rané odrůdy. Praskají nám už i zelené třešně. Není to žádná velká katastrofa, ale problém to pro nás je,“ povzdechl si člen představenstva společnosti a ovocnářské sekce.

Popraskané třešně jsou v podstatě neprodejné. Leda a povidla do buchet. Sadaři je proto nechávají v opadat.

„Není to nic příjemného, ale jinak to nejde. Dokonale je vytřídit nelze a pokud už se část vytřídí, mohou prasknout v chlaďáku,“ popisoval Jaroslav Mačka.

Ranou odrůdu Burlat začali sadaři sklízet ve středu, kdy provedli první probírku. Dozrává na výměře 0,5 hektaru. První letošní třešně si mohou zákazníci koupit přímo v sadech nebo olomouckém Senimu.