Na akci, která v úterý oficiálně začíná v Moravském divadle, přijelo na tři sta studentských delegátů z jedenácti zemí světa, aby si díky velmi věrné nápodobě rokování zástupců zemí ze všech koutů planety vyzkoušeli, jak se jedná na půdě Organizace spojených národů (OSN).

Hanácká metropole je přitom vůbec prvním evropským městem, kde se koná tato svého druhu nejstarší a nejproslulejší akce.

Světovost ostatně organizátoři prokázali už tím, že americké delegaci přichystali krocaní večeři, aby mohla oslavit svůj tradiční svátek, Den díkůvzdání.

Promluví i bývalý rektor Jařab

Na úterním zahajovacím zasedání v Moravském divadle promluví i první polistopadový rektor Univerzity Palackého Josef Jařab. V rámci konference se pak nejen zahraniční hosté vydají na poznávací prohlídku Olomouce či návštěvu památníku v polské Osvětimi.

Akce se bude většinou odehrávat v prostorách olomouckého Konviktu, dějištěm závěrečné páteční ceremonie se stane sál kina Metropol. Simulovaného rokování se zúčastní například studenti z Indonésie, USA, Číny, Japonska či Filipín.

Tradice simulovaných studentských konferencí sahá až do dvacátých let minulého století. Po druhé světové válce se každoročně koná podobná akce v New Yorku a v posledních letech přesídlila i do dalších zemí.

Po Číně a Ekvádoru připadla nyní pořadatelská štafeta olomoucké univerzitě.

„Přijedou delegáti z jedenácti zemí světa, včetně Indonésie, Filipín či Kanady,“ nastínila hlavní organizátorka Markéta Žídková z katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého.

Americké krocaní hody na Hané

Při přípravách prestižní akce, které zabraly celý rok, museli organizátoři rozlousknout nejeden pořadatelský oříšek. K těm nejtěžším patřilo načasování celé akce – termín konference se ve čtvrtek kryje s významným americkým svátkem, Dnem díkůvzdání.

„Předpokládali jsme, že američtí delegáti budou chtít svátek oslavit, a chtěli jsme jim dopřát jejich tradičního svátečního krocana k večeři. Sehnat v Olomouci sto šedesát porcí nebylo vůbec jednoduché, ale nakonec se to podařilo,“ prozradila Žídková.

Studenti ze Spojených států si tak budou moci pokrm vychutnat v klasické receptuře s kaštanovou nádivkou a bramborovou kaší ze sladkých batátů.

Evropské prvenství patří Olomouci

Olomouc uspěla při výběru v konkurenci dalších významných evropských univerzitních měst, například ze Španělska či Itálie.

„Jedná se o jedinečnou příležitost, při níž si studenti celého světa vyzkoušejí role špičkových diplomatů, zbaví se jazykových bariér a pochopí, že se díky svým schopnostem mohou uplatnit na nejvyšších politických postech. Jsme hrdí, že evropské prvenství patří právě naší fakultě a Olomouci,“ pochválil si děkan filozofické fakulty Jiří Lach.

Studenti si v Olomouci na vlastní kůži vyzkoušejí, jak perné může být hledání dohody mezi zástupci jednotlivých zemí.

„Jednání přesně kopíruje práci v OSN. V Olomouci bude v příštích dnech zasedat například Rada bezpečnosti či Valné shromáždění. V závěru se odhlasují rezoluce, na kterých se delegáti shodnou,“ přiblížil Hynek Melichar z katedry politologie, který bude modelové jednání sledovat z pozice generálního tajemníka OSN.

Svůj příspěvek na konferenci ovšem poslal rovněž skutečný generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun.