„Kde ji mám vyvenčit,“ posteskla si seniorka a majitelka jorkšírské teriérky při procházce třídou Spojenců. Tráva v této lokalitě dosahuje místy jednoho metru. Nad kolena je i jinde ve městě, kde technické služby letos nestíhají žnout.

„Biomasy, která se aktuálně seče, je místy skoro dvojnásobek proti normálu. Takový nárůst zeleně během první seče nepamatuji, že by jsme kdy zažili. Stejné problémy mají i správa silnic, ředitelství silic,“ vysvětloval provozně-technický náměstek Technických služeb města Olomouce (TSMO) Michal Kollár. „Bohužel taháme za kratší konec, na takový nárůst zeleně se nedá reagovat v dané chvíli,“ dodal.

První seč už jindy měly technické služby hotovou. Přestože podle náměstka letos dělají maximum, pracovníci sečou i o víkendech, nevítaného množství zeleně ubývá v ulicích pomaleji. „Některá místa, kde není pohyb lidí tak velký, jsme vynechali, a to právě komunikační zeleň. Naopak jsme se přednostně věnovali dětským hřištím,“ popisoval boj s přebujelým městským bylinným patrem.

„Některým lidem se nelíbí, že jsme místy udělali jen pásy, ale je to boj s přírodou. Museli jsme v seči přijmout opatření. Naši pracovníci dělají co můžou,“ uzavřel náměstek.

Tráva je rájem pro klíšťata

Podle hygieniků nemá posečená tráva ve městě jen estetický význam, ale údržba pozemku ovlivňuje výskyt klíšťat nebo komárů. Právě v těchto dnech jsou klíšťata na letošním maximu. Stupeň jejich aktivity, tedy i riziko přenosu a případného infikování člověka některou nemocí, kterou přenáší, je na pátém, nejvyšším stupni.

„V nesekané trávě ve městě jsou klíšťata, protože se tam zdržují jejich hostitelé, zejména hlodavci. Sečení trávy je základním opatřením i při šíření komárů,“ připomněl Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice v Olomouckém kraji.