„Jedná se o poměrně specifickou nemovitost, kterou máme nyní v nabídce. Zájemci se ozývají, ale zatím nikdo nesložil zálohu. Travertinový lom je tedy stále na prodej,“ uvedla makléřka Marie Vymazalová.

V minulosti se travertin využíval jako stavební kámen – antické Koloseum je z velké části postaveno z travertinu. V dnešní době je nejčastěji používán po vyleštění jako ceněný obkladový kámen.

„Byl považován za královský a vznešený stavební materiál. Mnoho slavných památek a staveb z různých období je z něj postaveno a do dneška jsou neporušeny,“ poukázala Marie Vymazalová.

Plánovaná stavba dálnice D55 v km 4.600 až 4.750 prochází areálem živočišné výroby společnosti Agra Velký Týnec., 18. února 2021
Problém s D55 u Krčmaně? Chybí návaznost u staveb v areálu Agry

Nabízené pozemky, jejichž součástí je travertinový lom, mají celkovou výměru 11,5 tisíc metrů čtverečních a rozkládají se poblíž obce Kokory na Přerovsku.

„Přístup na pozemky je zajištěn po veřejné komunikaci. Elektřina je do areálu zavedena,“ dodala makléřka s tím, že těžbě travertinu v lokalitě nic nebrání.

„Cenu, stejně tak podrobnosti z geologického průzkumu, včetně mocnosti ložiska a další podklady, předložíme konkrétním zájemcům,“ uzavřela.

Travertin u Kokor vznikal v období pleistocénu v místě vývěru minerálních vod na linii olomoucko-přerovského zlomu.

Oblasti výskytu této horniny jsou vázány právě na prameny vyvěrající z hlubinných zdrojů, které jsou tvořeny převážně horkými prameny zejména v oblastech se zvýšenou sopečnou aktivitou a nebo s jejím dozníváním.

Na území České republiky se ložisko travertinu nachází také mezi Prahou a Berounem.