Mikroregion Šternbersko v těchto dnech uspěl se žádostí o dotaci na vybudování dvou podjezdů. Vzniknou již brzy v místech železničních mostů přes Grygavu a Trusovický potok.

Začíná stavba cyklostezky mezi Černovírem a Štěpánovem, 9. listopadu 2023
U Olomouce začala stavba roky vyhlížené cyklostezky. Propojí Černovír a Štěpánov

„Podařilo se. V rámci mikroregionu jsme již dohodnuti na vypsání výběrového řízení na zhotovitele této zakázky malého rozsahu. Předpoklad je, že na podzim příštího roku bude hotovo,“ sdělil Olomouckému deníku Jiří Petřek, koordinátor projektů v cyklodopravě Mikroregionu Šternbersko.

Plánované úpravy, na které už mikroregion získal stavební povolení, budou provedeny v místech stávajících železničních mostů přes Trusovický potok a Grygavu. Tyto dva nově vzniklé podjezdy se smíšeným provozem cyklistů a chodců zároveň propojí frekventovanou Hvězdnou s novou cyklostezkou Olomouc-Štěpánov, kterou již mikroregion začal stavět.

„Pokud vše půjde dobře, mohly by obě akce skočit zhruba ve stejnou dobu,“ poznamenal Jiří Petřek.

Pod železničním mostem povede trasa podél vodního toku. Podle projektu bude mít cyklochodník u Grygavy šířku dva metry a u Trusovického potoka 2,4 metru. Výška podjezdu pak bude 2,3 a 2,4 metru.

„Předpokládá se, že když bude velká voda, což bývá pět až deset dnů v roce, chodník bude zaplavený,“ upozornil Jiří Petřek.

Za rok, počátkem prosince 2024, by měli řidiči jezdit po novém silničním nadjezdu v Holické ulici. Most překlene železniční koridor a motoristům skončí čekání v kolonách.
V Holické vzniká nadjezd nad tratí. Podívejte se, jak to vypadá na staveništi

Celková cena díla před soutěží na dodavatele činí 6,1 milionu korun, včetně DPH. Uznatelné výdaje jsou 5,9 milionu, což je také výše dotace od Státního fondu dopravní infrastruktury - zahrnuje 100 procent uznatelných výdajů.