S novým přístrojem, který umožňuje nahradit kovy používané v zubní protetice keramikou zpracovávanou na počítačem řízené fréze, začali lékaři pracovat na přelomu roku.

„Stále častěji se setkáváme s?případy, kdy si pacienti se zubní korunkou či můstkem stěžují na nepříjemný pocit v?ústech, který přerůstá až v bolest, nebo se objevuje i vyrážka v ústní dutině. Je to způsobeno alergií na kovové prvky, které jsou obsaženy ve slitinách používaných v běžné zubní protetice. Ve větší či menší míře takovou alergií trpí až třicet procent populace, přičemž o něco častěji se vyskytuje u žen,“ vysvětlil vedoucí lékař protetického oddělení kliniky Miroslav Eber.

Při výrobě klasické korunky či můstku se běžně používá slitina niklu, která tvoří základ a na něj se pak nanáší bílá keramická hmota. „Lidem s alergickou reakcí na kovy jsme až dosud neměli co nabídnout,“ dodal profesor Eber.

Nově využívaná technologie umožňuje nahradit kovové slitiny v protetice alternativním materiálem.

„Dentální slitina je nahrazena vysokopevnostní zirkoniovou keramikou, která je vytvarována na počítačem řízené fréze. Přístroj sestává ze scanneru, který nejprve sejme otisk z modelu pacientovy čelisti, na počítači se podle požadavků základ korunky upraví a fréza jej pak vybrousí do požadovaného tvaru, který se nakonec vytvrdí v sintrovací peci,“ popsal profesor Eber.

Klinika moderní technologii pořídila v loňském roce za 1,75 milionu korun, finance získala z Fondu rozvoje vysokých škol.

„Probíhá u nás výuka studentů Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. I oni si tak budou moci vyzkoušet práci s moderní technologií, která už se dnes běžně používá v zemích Evropské unie. Především ale jako jedno z mála pracovišť v České republice nabídneme alternativu pacientům, kteří mají alergii na kovové prvky. Navíc za velmi přijatelných cenových podmínek,“ podotkl lékař.

Zatímco běžná korunka s použitím slitiny niklu přijde na klinice zhruba na 2500 korun, korunka se zirkoniovou keramikou je podle mluvčího nemocnice Egona Havrlanta jen o 2000 korun dražší. Lékaři předpokládají, že tuto službu využijí pacienti nejen z Olomouckého kraje, ale i ze sousedních regionů.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika