Když jsme před necelým rokem informovali o těžkostech mladých fotbalových nadějí na Základní škole Heyrovského, které zápolí s nevyhovujícími tréninkovými podmínkami, vypadalo to, že se imaginární ledy se pohnuly.

O několik let odsouvaném projektu rekonstrukce hřišť i atletické dráhy se začalo znovu mluvit a nejpozději do konce letošního roku mělo být hotovo.

Ovšem rok se s rokem sešel a místo prohánění po hřišti s umělým povrchem a tartanovém oválu se fotbalisté máčejí v ledových kalužích a atleti chodí dál trénovat na vzdálenou Lokomotivu.

Největší základní škola v Olomouckém kraji, kde studuje více než osm stovek žáků, disponuje dál jen jedním hrbolatým travnatým hřištěm, pískovým hřištěm, které na vlastní náklady zbudovala fotbalová Sigma, která má ve škole sportovní třídy, a nevyužívanou škvárovou atletickou dráhou, o které před rokem šéf sportovních tříd Sigmy Pavel Tököly v nadsázce prohlásil, že je dobrá tak akorát na zlomení nohy.

„Za poslední rok se bohužel nezměnilo prakticky vůbec nic. Hodinu před tréninkem se dál dívám na to, jaké je počasí a jestli netaje, abych věděl, kam vlastně půjdeme,“ říká Tököly dnes.

Fotbalové hřiště a atletická dráha na ZŠ Heyrovského. Foto: DENÍK/Martin Dostál

Ronaldinho mezi drny

Využívat může se svými svěřenci i tělocvičny, ale trend přípravy mladých talentů je už dávno úplně jiný. A na rozmoklé šotolině se dovednosti zlepšují jen velmi těžko.

„Neustále slyšíme od fotbalových odborníků, jak nám chybí techničtí hráči a že je neumíme vychovávat. Jak je ale na tomhle máme něco naučit?“ krčí rameny jeden z nejuznávanějších trenérů fotbalové mládeže v republice.

„Když se nám podaří do Olomouce přitáhnout talentovaného hráče odjinud a pak mu ukážeme tyto podmínky, tak je to skutečně ostuda,“ zoufá si.

„Všechno to jde navíc do peněz. Neuvěřitelným způsobem se ničí vybavení, míče, oblečení a tak dál.“

V nedávném rozhovoru pro Olomoucký deník si na tristní stav sportovišť postěžoval i ředitel fotbalové Sigmy Jaromír Gajda.

„Z hlediska počtu tréninkových ploch máme dvě zásadní bolesti. Tou první je nedostatečný a nedůstojný sportovní areál na ZŠ Heyrovského, kde máme sportovní třídy. Už pět let se stále odkládá záměr na vylepšení tohoto areálu a myslím si, že když je umělé hřiště s celoročním využitím už pomalu v každé střediskové obci a jsou i v různých školních areálech v Olomouci, a není v největší škole v kraji, kde je nejvíc sportovců, tak je to problém,“ zlobil se.

Atletická dráha a fFotbalové hřiště na ZŠ Heyrovského. Foto: DENÍK/Martin Dostál

Peníze z unie nepřišly

Zádrhelem, na kterém vše stojí, jsou jako obvykle finance.

„Doufali jsme, že se nám podaří získat peníze z dotačního programu Evropské unie, ale nepovedlo se to, osobně je mi to moc líto, protože sportovní areál okolo ZŠ Heyrovského má velký potenciál,“ tvrdí Vojtěch Hala z odboru sportu olomouckého magistrátu.

„Je tam bývalé hokejbalové hřiště, tenisové kurty… Spousta lidí se na to dívá z oken okolních paneláků, ale nikdo ta sportoviště nevyužívá, protože jsou v takovém stavu, v jakém jsou,“ doplňuje.

V rámci projektu Sportujeme společně je však potřeba pro ZŠ Heyrovského a ZŠ Zeyerova získat necelých 40 milionů korun. Dotace ze strukturálního fondu Evropské unie měla pokrýt až 85 procent celkových nákladů.

„U ZŠ Zeyerova se odhad nákladů na rekonstrukci pohybuje okolo devíti milionů korun. U Heyrovského máme problém s tím, že místo původně plánovaných 20 až 25 milionů korun se odhad ceny po nakreslení plánů vyšplhal až na 30 milionů,“ uvedl Hala.

Součástí projektu na ZŠ Heyrovského je vznik fotbalového hřiště s umělým povrchem třetí generace, tartanová atletická trojdráha, či doskočiště pro dálku i výšku.

Bahnění na ZŠ Heyrovského. Foto: sigmafotbal.cz/Petr Pelíšek

Bude se projekt osekávat?

V nejbližších měsících se tedy bude řešit, zda návrh takzvaně osekat, nebo jej nechat v současném stavu a žádat o větší částku.

„Budeme o tom diskutovat, ale podle mého názoru nemá smysl budovat staré věci, například horší umělou trávu,“ nastínil svůj názor na osekání projektu Hala.

Součástí projektu je kromě samotných sportovišť také vybudování zavlažování včetně detenčních nádrží na dešťovou vodu pro hřiště s přírodním trávníkem, které vznikne ve spolupráci se Sigmou.

„Jsme domluvení, že do projektu budou zahrnuty přípravné práce a my jako Sigma potom zajistíme vysetí a údržbu fotbalového hřiště s přírodní trávou,“ potvrzuje Tököly.

Momentálně to vše zní spíš jako hudba budoucnosti. V roce 2011 se totiž plánovaná rekonstrukce určitě nestihne. Dotaci se získat nepodařilo a městu se do samostatné akce nechce, proto ji nezahrnulo do rozpočtu na letošní rok.

Přestože ve volebním programu vládnoucí ODS výslovně stojí: „Opravíme další hřiště u základních a mateřských škol (např. ZŠ Heyrovského, ZŠ Zeyerova).“

„Peněz není nikde dost. Je krize,“ použil již tradiční zaklínadlo Hala.

Tak zase za rok

Také v Sigmě nechtějí ani slyšet o tom, že by se na rekonstrukci mohli alespoň částečně finančně podílet.

„Domluva je taková, že připravíme a budeme udržovat trávnaté hřiště. To bude stát několik set tisíc. Ale kdybychom šli do nějaké větší investice, tak bychom byli blázni. Pozemky patří městu. Do cizího majetku nikdo peníze dávat nebude,“ vznesl logický argument Tököly.

Nejdřív se tak na Heyrovského začne něco dít až v příštím roce.

„Až dokončíme poslední úpravy projektu, předáme to odboru pro evropské projekty a ten rozhodne, kde konkrétně se bude o peníze žádat. Jde o to, že se prolíná napříč několika oblastmi, kromě sportu například školstvím. Záleží ale samozřejmě na tom, kde jsou jaké priority,“ řekl Hala.

Na odboru školství letos upřednostnili projekt zateplení mateřských a základních škol. Dostane se příští rok na sportovce?