Informovali o tom olomoučtí radní po jednáních se společností SMC Development, investorem nové čtvrti Šantovka, přes kterou by nová tramvajová trať měla projíždět.

Podle primátora Martina Novotného se už začínají rýsovat první odhady celkových výdajů na stavbu nové tramvajové trati a přilehlých komunikací.

„Celkové náklady se pohybují mezi 600 a 700 miliony korun. Větší polovinu výloh na výstavbu by byl ochotný na sebe vzít soukromý investor Šantovky, který také hradí projektové přípravy. Šestačtyřicet procent bychom měli zaplatit my,“ informoval Novotný.

Tiskový mluvčí projektu Šantovka Juraj Aláč potvrdil, že investor se s městem předběžně dohodl na rozdělení financí, jednání však ještě nejsou u konce.

Výstavba trati by mohla podle prvních odhadů začít už na konci letošního nebo začátku příštího roku. Do té doby budou úředníci a odborníci pracovat na přípravě projektu a snažit se zajistit jeho financování.

„Intenzivně usilujeme o to, aby podíl města byl minimální. Na stavbu bychom chtěli zajistit peníze z evropských fondů. Mohlo by se nám tak podařit využít příležitosti, že se díky demolicím a odstraněním ekologických zátěží lokalita pro novou trať otevřela. Tak bychom relativně rychle mohli záměr realizovat,“ uvedl primátor.

Trať může končit na Zikově i Schweitzerově

Kvůli podmínkám EU však stále není jasné, kde bude tramvajová trať končit. Město čeká na jejich upřesnění. Podle nich se totiž rozhodne, kam až obyvatele sídlišť tramvaj zaveze.

Radnice má proto dvě varianty.

„První možností je, že trasa bude končit naproti Penny marketu na Zikově ulici. Pokud celkovou částku přepočítáme na metr a zjistíme, že suma bude vyšší, než požaduje Evropská unie, povedeme trať až k hasičské základně na Schweitzerově ulici," uvedl náměstek primátora Martin Major.

„Prodloužení vyjde levněji, protože na Zikově ulici už nemusíme budovat valy, přemostění a podobné nákladné stavby. Tím se pak částka na metr sníží a dostojíme tak podmínkám EU,“ vysvětlil Major.

Bez peněz EU? Složitá situace

Během léta se rozhodne, zda EU dotace Olomouci přiklepne. A když město neuspěje?

„To už bude daleko složitější situace. V tom případě bychom se museli rozhodnout, zda do projektu půjdeme nebo ne,“ uzavřel primátor.

V minulém týdnu z projektu Šantovka odstoupil další investor, a to ING Real Estate Development. Podle mluvčího projektu i primátora města to však nebude mít na výstavbu nové čtvrti a tramvajové trati vliv. Už loni se z Šantovky stáhl také menšinový investor Sekyra Group.

V nové čtvrti by měl vzniknout obchodní, nákupní a zábavní komplex s galerií. Stavební práce by měly začít na jaře 2011, hotová by měla první etapa být na podzim roku 2012. V další fázi by v areálu bývalého Mila měla začít bytová výstavba.