Akce začala už v pátek 3. května dětským programem, mistrovským zápasem místních fotbalistů a položením květin k Památníkům osvobození.

To hlavní přinesl program v sobotu. Kromě atletických závodů, kolotočů, skákacího hradu či vystoupení dechové kapely Věrovanka se také uskutečnil už 12. ročník závodu podomácku vyrobených traktůrků – Traktor Cup.

Síly mezi sebou nejprve poměřily děti. Na šlapacích strojích bylo jejich úkolem dojet co nejrychleji ze startu do cíle. Za svoji snahu je organizátoři odměnili sladkostmi, tři nejlepší dostali navíc pohár, medaili a diplom. Potom už své zemědělské chlouby nastartovali dospělí.

Letos se na akci sjelo šest závodníků, sedmý uvízl někde v půli cesty a vrátil se domů. Všech ročníků Traktor Cupu se zúčastnil například Jiří Jemelka. Loni ale cílem neprojel. „Zlomil se mi čep řízení. Letos snad přežije traktor i já,“ usmíval se šedovlasý muž.

Závod se skládá ze dvou částí – jízdy do vrchu a jízdy zručnosti. Trať v okolí hřbitova zvládli úplně všichni, byť jednoho závodníka museli roztlačit soupeři a druhý se při kličkování mezi kužely málem převrátil. Vytuněný traktor ale loňský vítěz Jiří Valčuha ukočíroval a mohl se tak z prvenství radovat i letos.

„To byla perná chvilka. Zasekl se mi plyn,“ přiznal z nejvyššího stupně vítězů. Svůj modrý zemědělský povoz, na kterém nechyběla ani kamera, poskládal z toho, co bylo zrovna po ruce. „Motor mám z trabantu, převodovku z wartburgu. Zbytek je ze všeho možného,“ prozradil. Recesistického závodu se Valčuha z Olomouce zúčastnil teprve podruhé.

K večeru zahrál k poslechu a tanci WaS Band. „Moc jsme si to užili. Ještě ale zdaleka nekončíme. Zábava se teprve rozjíždí,“ smála se sympatická skupinka dodržující pitný režim pivem i slivovicí. Krčmaňské hody zakončila nedělní mše v kostele svatého Floriána.