Čtvrteční nehodu s tragickými následky, která se stala po druhé hodině odpoledne na zastávce u výstaviště Flora Olomouc, od začátku prověřují olomoučtí policisté.

Výsledky jejich šetření zatím nejsou známy, k okolnostem a příčinám neštěstí se nevyjadřuje ani dopravní podnik (DPMO).

Kromě policistů se už nehodou zabývá také drážní inspekce, její pracovníci do Olomouce vyrazili v pátek.

„Prověřovali jsme okolnosti čtvrteční mimořádné události, nicméně případné šetření této události jsme dosud nezahájili,“ uvedl v pondělí mluvčí drážní inspekce Martin Drápal.

Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) vyjádřil nad úmrtím cestující hlubokou lítost, k nehodě se zatím vedení podniku nechce vyjadřovat. „Čekáme na výsledky policejního vyšetřování. Dokud nebudou jasné okolnosti nehody, nemůžeme to komentovat,“ sdělila již dříve Anna Sýkorová, mluvčí DPMO.

Tragická nehoda se stala v tramvaji T3. Ta je, stejně jako všechny olomoucké tramvaje, vybavená bezpečnostním systémem, který by měl zabránit tomu, aby se tramvaj rozjela v případě, že je někdo přivřený ve dveřích. Zda v době nehody fungoval tak, jak měl, zatím není jasné.

Vůz nebyl vybaven kamerovým systémem, řidiči se v těchto typech tramvají musejí spoléhat na zpětná zrcátka.

Podle informací od policie vystupovala sedmaosmdesátiletá cestující na zastávce výstaviště Flora z druhého vozu tramvaje a přitom ji za dolní končetinu zachytily dveře.

„Tramvaj se vzápětí rozjela, žena upadla a došlo ke kontaktu s tramvají, která ji bohužel usmrtila. Dechová zkouška u řidiče byla negativní, byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu usmrcení z nedbalosti,“ sdělila policejní mluvčí Miluše Zajícová s tím, že prověřování bude probíhat i v dalších dnech.

Tragická nehoda vyvolala velkou vlnu emocí na olomouckých sociálních sítích. Lidé v diskuzích řeší okolnosti nehody i to, jaká je vina řidiče, zda bylo možné tragédii zabránit a jak se v podobné situaci zachovat. Podle DPMO je při mimořádné situaci nejvhodnějším řešením použít záchrannou brzdu.