Podchlazený a v boji se silným proudem vydržel pátrat po tonoucím skoro půl hodiny.

Bohužel život mladého muže, který z mostu skočil do řeky, se zachránit nepodařilo.  V sobotu před polednem našli jeho tělo potápěči.

Z dopravního přestupeku boj o život

Necelé čtyři minuty. Tolik času uplynulo od chvíle, kdy strážník Jiří Štýbnar v ledové vodě řeky Moravy poprvé zdálky zahlédl muže a okamžiku, kdy pro něj bez zaváhání skočil.

Do té doby probíhala páteční noční služba standardně, společně s kolegou v ulicích Olomouce projednávali jen obvyklé přestupky. 

Teploměr v noci na sobotu ukazoval kolem čtyř stupňů, což je na začátek ledna nadprůměrná hodnota.

Asi hodinu a půl po půlnoci řešil Jiří Štýbnar společně s kolegou Petrem Vojáčkem pár stovek metrů od restaurace Bristolu drobný dopravní přestupek.

Kolem tamního mostu chvíli předtím projížděli a nikdo tam nebyl.

„Pak za námi ale přišel nějaký Olomoučan a řekl, že před chvílí někdo skočil do řeky. Okamžitě jsme sedli do auta a se zapnutým majákem vyrazili na místo," vzpomíná na noční směnu Štýbnar.

Plavce navigovali na mělčinu

Na mostě u Bristolu v tu chvíli postávala skupinka několika podnapilých lidí. Sledovali sice dění ve vodě, ale strážníky, policii ani jiné záchranáře nikdo z nich do té doby nepřivolal.

Strážníci ihned plavce navigovali ke stěně hráze, kde jsou mělčí místa a svítili mu baterkou na cestu.

Na břehu rostla nervozita, do řeky chtěl skočit další podnapilý muž.

Šokem z chladu se mi stáhly plíce

„Bylo jasné, že plavec nemůže nikde dosáhnout na dno. Kamenné schody minul během dvou vteřin, voda ho rychle unášela pryč. Na pár sekund se zastavil na mělčině, vzápětí ho však strhnul silný proud a on zmizel pod vodou. Okamžitě jsem ze sebe shodil zimní bundu a opasek se zbraní a skočil za ním," popsal dramatické okamžiky čtyřiatřicetiletý zaměstnanec olomoucké městské policie.

Skok do ledové vody ho však zpočátku zcela ochromil. Šokem z chladu se mu tak stáhly plíce, že se sám nemohl ani nadechnout.

„Je to opravdu tak nepříjemný zážitek, že před ním chci všechny netrénované osoby varovat. Po chvíli jsem se zmobilizoval a podařilo se mi ve vodě nahmatat asi dvoumetrovou větev. Tu jsem v hloubce použil jako bidlo. Jednou rukou jsem plaval, ve druhé držel větev a propátrával dno. Později jsem přeplaval na druhý břeh, kam mi kolegové házeli lano. Přivázal jsem si ho kolem pasu, pokračoval proti proudu a znovu a znovu prozkoumával členité dno. Pořád jsem věřil, že se mi muže podaří vytáhnout a že ho lékaři zachrání," říká strážník.

Dosloužil směnu a šel za rodinou

Své úsilí vzdal až po pětadvaceti minutách strávených v ledové vodě.

Podchlazený a zcela vyčerpaný ještě dokázal vylézt nahoru po kamenných schodech, vytáhnout přes ochranné zábradlí schodiště ho už ale museli kolegové.

Ti ho také zabalili do několika teplých dek vypůjčených od hasičů a převezli na služebnu, kde si dal horký čaj a sprchu.

„Sepsali jsme ještě hlášení o zásahu, dosloužil jsem ještě noční směnu a pak odešel domů za rodinou. Manželka byla rozrušená z toho, jak moc jsem v ledové vodě riskoval. Já jsem se ale obával o život toho neznámého muže, o ten svůj jsem strach neměl," přiznal otec čtyřletého syna.

Jako patnáctiletý mladík přitom společně s kamarádem na přírodním koupališti na Poděbradech zachránil život osmiletému tonoucímu hochovi.

Udělal bych to znovu

Hned v pondělí ráno byl Jiří Štýbnar znovu ve službě a dělal svou každodenní práci v ulicích Olomouce. Nestěžoval si na žádné zdravotní obtíže, překvapivě ho netrápilo ani nachlazení či rýma.

„Ještě mám ztuhlé prsty na rukou. Ráno jsem měl problém si zapnout knoflíčky na košili a uvázat kravatu. Taky psaní na klávesnici mi nejde tak rychle, jak jsem zvyklý. Snad to za pár dní přejde," poznamenal.

Pořád ho mrzí, že ani přes nasazení vlastního života už nedokázal dvaatřicetiletého muže z ledové řeky zachránit.

„Příště to samozřejmě udělám znovu, zase si nic dlouze rozmýšlet nebudu. Je ale obrovská škoda, že nás jeho přátelé nepřivolali hned v okamžiku, kdy se ke skoku z mostu jen chystal a bylo možné té tragédii zabránit. Někteří z nich nám vytýkali pomalý zásah, sami však nevytočili ani jedinou tísňovou linku. Kvůli nadměrné konzumaci alkoholu bohužel zcela zbytečně vyhasnul život mého vrstevníka," poznamenal mladý muž, který u olomoucké městské policie pracuje sedm let.