V době nehody bylo zabezpečovací zařízení přejezdu v provozu. Komise městské části Slavonín nyní podá podnět na policii, aby byl přejezd nově zabezpečen také závorami.

Tragická nehoda se stala v pondělí 8. dubna před pátou hodinou odpoledne, kdy se na železničním přejezdu nedaleko rybníku Hamrys střetl vlak s cyklistou. Muž bohužel těžkým zraněním na místě podlehl.

„Z dosavadního šetření vyplývá, že se pravděpodobně jednalo o sedmdesátiletého seniora, nicméně aktuálně probíhají další identifikační úkony. Přesné příčiny a okolnosti nehody stále prověřujeme,“ sdělila policejní mluvčí Ivana Skoupilová.

Nová cyklostezka propojí Černovír a Štěpánov, 30. března 2024
Stavba cyklostezky Olomouc - Štěpánov pokročila. První mostek už stojí

Světla fungovala

Nehodou se zabývá také Správa železnic. Tragická nehoda se stala na přejezdu, který je vybavený přejezdovým zabezpečovacím zařízením.

„Podle prvotních zjištění z místa v době střetu vlaku s cyklistou bylo v činnosti a zakazovalo vjezd či vstup na křížení s tratí. Detailní okolnosti nehody jsou předmětem dosud probíhajícího vyšetřování,“ informoval Dušan Gavenda, mluvčí Správy železnic.

Na železničních přejezdech jsou podle něj střety cyklistů s vlakem výjimečné. „V porovnání se srážkami s automobilem nebo chodcem jde o výrazně méně častý druh nehody. S cyklistou se vlak střetne v jednotkách případů ročně, letos šlo o první takovou událost,“ dodal Dušan Gavenda.

Národní a krajský cyklokoordinátor Jaroslav Martínek
Část cyklotras na Olomoucku už není bezpečná. Čeká je zásadní předělávka

Slavonín: Chceme závory

Okolí rybníku Hamrys Olomoučané často využívají k procházkám, například na nedaleký kaprodrom nebo do Nemilan. To potvrdil také Ivo Háger, předseda komise městské části Slavonín.

„Je to oblíbená a frekventovaná výletnická trasa. Přes železniční přejezd chodí hodně lidí a jezdí spousta cyklistů s dětmi. Na úterním jednání komise naší městské části jsme se shodli, že podáme podnět, aby byl tento železniční přejezd osazen také závorami. Uvidíme, jak jednání s policií a drážním úřadem dopadne. Jde nám o to, aby se tam podobná tragédie už neopakovala,“ vysvětlil Ivo Háger.


Nahrává se anketa ...

Střet cyklisty s vlakem v České republice 
Rok 2021 – 5 případů (2 úmrtí)
Rok 2022 – 4 případy (2 úmrtí)
Rok 2023 – 3 případy (2 úmrtí)
(ZDROJ: Správa železnic)