„O tablu jsme začali přemýšlet už loni v září. Nechtěli jsme tablo ve výloze, jsme speciální třída, takže nás napadlo, že bychom jej mohli udělat v trabantu. Shodli jsme se na něm celá třída," popisuje začátky výroby nezvyklého a originálního tabla letošní maturantka Monika Jarmarová.

Po vyřešeném výstavním prostoru bylo třeba doladit jakými fotkami se bude třída prezentovat. Všichni se nakonec shodili, že se vyfotí pod vodou.

„Museli jsme sehnat fotografa, trabant, taky zařídit povolení ve městě, každý dostal svůj úkol," pokračuje čerstvá absolventka uničovského gymnázia.

Ona sama dostala za úkol sehnat auto. S tatínkem pro něj nakonec jeli až do Jeseníku.

„Nechtělo se mu už jet. Do kopců jsme ho museli tlačit. Dojel do Uničova, vypnul motor a už se nikdy nenastartoval, takže ho po městě jen tlačíme," popisuje stav auta.

PODÍVEJTE SE na DETAILNÍ FOTOGRAFIE TRABANTU-TABLA  a záběry z výroby

Auto na náměstí chtějí do konce června

Zdobit a upravovat jej začali zhruba v polovině března.

„Spolužačka přišla s tím, že bychom mohli udělat utopence pod vodou. Jakože auto spadlo do vody a my plaveme pod vodou, jako utopenci. Snažili jsme se to spojit a doufám, že to vyšlo, zatím se to všem líbí. Kromě konkurenčních tříd," směje se dívka.

S povolením auta v centru města, problém nebyl.

„Na městském úřadu byli z nápadu nadšení, strašně se jim to líbilo. Během tří týdnů jsme povolení měli. Kvůli tomu, abychom centrum nezašpinili, jsme vyndali i celý motor a všechno ostatní. Dá se to ale znova nainstalovat zpět, automechanici říkali, že se to opravit dá," vysvětluje Jarmarová.

Uničovské centrum auto zdobí už zhruba měsíc, povolení gymnazisté mají do konce května, chtějí ale město požádat o možnost prodloužení do konce června.

Trabant jako tablo před uničovskou radnicí

Botička proti zlodějům

Jedním z detailů, které jsou na tablu nepřehlédnutelné, je takzvaná botička na kole místní Městské policie.

„Dali nám ji na naši žádost, měli jsme o auto opravdu strach a divíme se, že tam vydrželo tak dlouho. Mysleli jsme si, že nám ho do týdne někdo odtlačí. První týden jsme všichni seděli u online web kamery a kontrolovali jsme, jestli někdo něco nedělá. Ale k našemu překvapení se nic nestalo. Jen stěrač byl trochu ohnutý, ale nějaké výraznější poškození tam není," vysvětluje dívka.

Jejich rozloučení se střední školou dokonce získalo ocenění v soutěži o nejlepší uničovské tablo. Kromě toho se studenti uchází o umístění v obdobné soutěži také na internetu.

V otázce, co bude s autem dál, zatím ještě maturanti úplně jasno nemají.

„Jsou různé návrhy, ale ještě jsem se neshodli. Buď jej umístíme ve školním dvoře, aby na nás měla škola památku. Nebo auto prodáme a necháme si peníze, nebo to, co bude utržíme navíc věnujeme na charitu, trabanta jsme koupili z peněz od sponzorů. Doufám, ale že jej dáme na dvůr školy," doplňuje Monika Jarmarová