„Dvacet až třicet procent lidí s toxoplazmózou žije a ovlivňuje to jejich mozkovou činnost,“ poukázal Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

Počty nových záchytů akutní fáze onemocnění podle odborníků v poslední době klesají. Dokládají to údaje ze zdravotnických statistik za Olomoucký kraj, potažmo celou republiku.

Počty hlášených případů vyvrcholily v roce 1994 rozsáhlou epidemií, kdy onemocnělo více než 2 000 lidí. Od té doby pokračuje plynulý pokles: v roce 2022 byla nahlášena klinická toxoplazmóza u celkem 71 osob a za 10 měsíců letošního roku u 60 případů.

„Dostupná data o podílu latentně infikovaných však pro výrazný pokles nesvědčí. Domníváme se, že skutečný počet případů je mnohem vyšší. Je velice pravděpodobné, že zdaleka ne všechny případy jsou diagnostikované a nahlášené,“ upozornil Petr Kodym, vedoucí Národní referenční laboratoře pro toxoplazmózu a Oddělení zoonóz s přírodní ohniskovostí Státního zdravotního ústavu.

Testování na HIV. Ilustrační foto
Nové případy HIV v Olomouckém kraji! Mohou jich být desítky. Otestujte se

Podle odborníků převládají mladší ročníky, přičemž žen je hlášeno dvakrát více než mužů.

Zatímco v minulosti se lidé často nakazili nedostatečně tepelně upraveným masem, tkáňovými cystami parazita, většina případů z olomouckého regionu z poslední doby potvrzuje, že nejčastějším zdrojem nákazy je manipulace se zahradní půdou nebo konzumace neumyté zeleniny ze zahrady, kde si kočky zřídily své záchodky. Cysty v půdě vydrží i několik let.

Podle nových výzkumů se toxoplazmóza možná přenáší i nechráněným pohlavním stykem.

Toxoplazmóza je takzvaná zoonóza, jejímž definitivním hostitelem je právě kočka domácí a další kočkovité šelmy, mezihostiteli mohou být nejrůznější ptáci nebo savci. Toxoplazmózu přitom vylučují nejvíce mladé kočky, nejrizikovější jsou v době, kdy začnou lovit myši.

„Prodělají takzvanou primoinfekci toxoplazmózy, při které masivně vylučují oocysty,“ uvedl Mazánek.

U většiny bez příznaků

U lidí se zdravou imunitou probíhá infekce často bez příznaků, nebo jen s mírnými projevy. Příznaky, které jsou podobné chřipkovému onemocnění, se podle odborníků objeví asi jen u pěti procent nakažených. Může jít o zvýšenou teplotu, malátnost, bolesti svalů či hlavy, objevit se mohou nebolestivé otoky uzlin, hlavně na krku.

Po akutní fázi přechází toxoplazmóza do fáze klidové a člověk vůči ní získává doživotní imunitu. U pacientů se sníženou imunitou ale může infekce zanechat závažné následky ve formě zánětu srdečního svalu či jater nebo poškození nervového systému.

Lidský mozek.
Obrovská síla sexu. Vědci poprvé zmapovali mozkové oblasti reagující na klitoris

Mezi jednu z nejvýznamnějších skupin, které může nákaza toxoplazmózou ovlivnit, patří těhotné ženy. V sázce je zejména riziko poškození plodu, ke kterému může při akutní infekci během těhotenství dojít. Tato situace se projevuje různorodými příznaky – v závislosti na době, kdy se žena nakazila, vždy to ale musí být až v graviditě či těsně před ní.

„Vrozená (kongenitální) toxoplazmóza postihuje zejména mozek a smysly plodu, může být také příčinou potratu či vrozených vývojových vad. Pokud ale nákazu u těhotné ženy odhalíme včas, lze nasazenou léčbou riziko přenosu na plod snížit a dokonce i potlačit některé již přítomné symptomy,“ vysvětlila Markéta Geleneky z Kliniky infekčních nemocí 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Bulovka.

K rychlé diagnostice přispívá i dobře vedený prenatální screening. Ten ale v České republice není povinný.

Třikrát vyšší riziko schizofrenie

Zákeřného parazita Toxoplasma gondii, jenž je schopen měnit chování lidí, zkoumá přes 30 let profesor Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Na kontě má za tu dobu řadu fascinujících objevů. Podle experta toxoplasma ovlivňuje, jak se chováme, mění náš osobnostní profil, vkus, tělesný vzhled, psychomotorickou výkonnost dokonce sexuální preference a sexuální chování.

„Doživotní nákaza toxoplasmou se donedávna nepovažovala za nemoc. Předpokládalo se, že nemá významný dopad na zdravotní stav člověka a pro ženu je dokonce výhodná, neboť ji chrání před nákazou v těhotenství. Ta totiž představuje velké riziko, neboť v případě přenosu parazita na plod může vyvolat závažné vývojové vady až potrat,“ upozornil profesor Flegr v článku pro časopis Živa.

Ukázalo se však, že infikované osoby například vykazují bezmála třikrát vyšší riziko onemocnění schizofrenií a bipolární poruchou.

„To zřejmě souvisí s faktem, že toxoplasma kóduje ve svém genomu dva klíčové enzymy účastnící se syntézy dopaminu a tento neurotransmiter se díky tomu syntetizuje ve velkém množství v cystách parazita a jejich okolí. Právě vysoká hladina dopaminu způsobuje pozitivní symptomy schizofrenie, tedy halucinace a bludy. Téměř všechna moderní antipsychotika snižují hladinu dopaminu nebo blokují příslušné receptory pro dopamin,“ vysvětlil.

Meduňka v čaji uspává, kůže ocení její uklidňující účinky také.
Toužíte po klidném spánku? Pomůže levná bylinka. Účinky potvrdili vědci

Tým profesora Flegra prokázal, že toxoplasma mění povahu lidí. Ukázal, že zpomaluje reakční časy lidí, což znamená, že pomaleji reagují na podnět, třeba pomaleji uskočí před přijíždějícím autem. Nakažení mají podle něj dokonce zhruba 2,7krát větší pravděpodobnost dopravní nehody než nenakažení.

Sklon k masochistickému sexu

Toxoplasma podle experta mění hladinu testosteronu, což zase může ovlivnit i sexuální chování lidí.

„Asi bychom očekávali, že infikované osoby budou žít pestřejším sexuálním životem. Naše současné výsledky však ukazují něco jiného. Rozhodně se věnují spíše konvenčnějším sexuálním aktivitám, a i to s menším nasazením, než jejich nenakažení vrstevníci. Je možné, že vzestup testosteronu v prvních měsících nebo snad letech po nákaze vystřídá jeho pokles ve zbytku života,“ popsal pro časopis Živa.

Z pravidla týkajícího se menší pestrosti pohlavního života parazitem nakažených lidí existuje však podle profesora Flegra jedna zajímavá výjimka.

„Výše uvedená studie provedená na asi 6 tisících osobách, ukázala, že nakažení muži se sice věnují spíše běžným sexuálním aktivitám, průkazně je však více vzrušuje masochistický sex,“ zmínil v článku Vliv parazita toxoplazmy na lidské chování, psychiku, sex, reprodukci a zdraví.