VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Toxikolog: "Suvenýry" z olomouckého obchodu působí jako drogy

Olomouc – Přes týden už v Olomouci funguje „drogový“ obchod Amsterdam shop, provozovaný polskými podnikateli. Patří do sítě prodejen, ve kterých experti zjistili, že zboží vydávané za „suvenýry“ obsahuje náhražky drog z legálních látek.

24.1.2011 6
SDÍLEJ:

Amsterdam shop Foto: DENÍK/Martin Šinkovský

Prodejci výrobky s názvy jako Masacrator či Ztuhlý Míša oficiálně nabízejí jako upomínkové předměty pro sběratele, které nejsou určené pro vnitří použití. Zkušenosti však hovoří jinak.

Toxikolog Ústavu soudního lékařství a medicínského práva Fakultní nemocnice Olomouc Peter Ondra, který se podílel na analýzách některých „suvenýrů“, upozorňuje experimentátory, aby byli opatrní a s „upomínkovými předměty“ zacházeli zodpovědně.

I když v nich pravděpodobně nejsou zakázané látky, účinky na organismus uživatele mohou být shodné s účinky některých známých drog.

Na základě výsledků provedených expertiz v současné době upřesňujete, jaké látky „suvenýry“ obsahují. Jaké znamenají riziko pro ty, kteří se je rozhodnou užít?
O výsledcích expertiz se prozatím bavit nemohu. Obecně lze však říci, že ve vzorcích, které byly podrobeny toxikologickým analýzám, nebyly prozatím prokázány zakázané látky. Tedy látky, které jsou na seznamu omamných a psychotropních látek příslušného zákona a jsou považovány za drogy. Expertizy vzorků však ještě nejsou zcela ukončeny.

Ale účinek je podobný.
Účinek může být podobný, nebo dokonce silnější než u drog uvedených na seznamu.

Co s tím?
S tím si musejí poradit naši legislativci a tyto látky doplnit na seznam omamných a psychotropních látek.

Měli by si pospíšit?
Novela je zřejmě připravena. Snad patnáct látek, ale nevím, které přesně a nakolik se kryjí s látkami obsaženými právě v těchto, v Olomouci prodávaných „suvenýrech“.

Také by se zřejmě měl zpružnit systém a umožnit operativnější způsob zařazování nových látek na seznam zakázaných látek.
Rozhodně. Výrobci a distributoři těchto „suvenýrů“ jsou vždy o pár kroků dopředu před legislativou. Bohužel zařazování nových látek na seznam tak, jak je to nastavené, trvá nějakou dobu. Zneužívání návykových látek je významný celospolečenský problém, a pružnější systém by tak byl v tomto ohledu užitečnější.

Máte signály z primární péče či zdravotnických zařízení, že by se již vyskytl zdravotní problém ve spojitosti s užitím těchto „suvenýrů?
Ne. Z lékařské praxe nemáme zatím signály, že by s užitím těchto látek měl někdo závažné problémy. Zatím jsme informaci o intoxikaci v této souvislosti z Olomouckého kraje nezaznamenali. Nevím, jak na Ostravsku.

Jsou v regionu úmrtí v souvislosti s požíváním návykových látek?
O statistikách přesný přehled v tuto chvíli nemám. Případy jsou. Není jich moc, ale zaznamenáváme je každým rokem. Bohužel počty vycházející ze statistik soudnělékařských pracovišť v České republice jsou vyšší, než udávají policejní statistiky.

Co byste z pohledu toxikologa, který přesně zná účinky těchto látek na lidský organismus, doporučil těm, kteří chtějí experimentovat s tímto „suvenýrem“?
Ti, kteří si toto zboží nakoupí, předpokládám, že vědí, co a proč kupují a jsou poučeni. Především by se k těmto „produktům“ měli chovat jako k drogám. Zkoumali jsme vzorky rostlinné povahy a krystalické. Ty rostlinné – k těm by měli přistupovat stejně, jako kdyby kouřili marihuanu. Ke krystalickým – jako kdyby užívali pervitin. Zodpovědnost je na místě.

Autor: Daniela Tauberová

24.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Milan Brázdil
11

"Nechtěný" volební skokan Brázdil opět první: Je to obrovská satisfakce

Sigma? Mnohem víc si věří, nepříjemná pro kohokoliv, chválí Kučera

Loni Sigmu vyzval dvakrát coby kouč Znojma, pokaždé odcházel poražen (1:2 a 1:4).

Olomoucký Pirát Pikal: Životní změna? Jako poslanec budu víc ve vlaku

Jedním z největších překvapení letošních voleb do poslanecké sněmovny je bezpochyby Česká pirátská strana. 

Plecharéna slavila! Mora se lídrovi pomstila za debakl

FOTOGALERIE / Prokletí domácího stadionu je u konce. Olomoučtí hokejisté potřetí za sebou vyhráli na vlastním ledě.

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Podívejte se, kteří poslanci budou po volbách v parlamentu zastupovat Olomoucký kraj.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení