Námi oslovení veterináři s navrženým řešením souhlasí a magistrát vzkázal, že se chystá otázkou zabývat.

„Jde mi o systematickou, celoplošnou kastraci toulavých koček v Olomouci. Město má povinnost se o ně postarat a mělo by mít nějaký soubor opatření, aby k přemnožení nedošlo. I včetně prevence na školách a veterinách,“ říká Naďa Domaníková.

Děti dostanou koťátko jako dárek. Pak ale zjistí, že smrdí, když dorůstá, nemají peníze na kastraci a ani nemají chuť je ošetřovat. Dětem se přestane líbit a někdo je vyhodí ven.

„A to je to nejhorší, co kočkám mohou udělat. Jsou odmala zvyklé na domov, že je někdo krmí. Pak není divu, že se vám derou do dveří, v noci slyšíte v paneláku, jak mňoukají, chtějí k lidem,“ popisuje realitu Domaníková.

Radnice se návrhem zabývá

Podle odhadů je v Olomouci okolo pěti stovek opuštěných koček.

„Nejsou až tak vidět, ale jsou tu. Narazíte na ně večer, kdy vyrážejí na lov, pak vidíte jejich mrtvolky a u popelnice opuštěná koťátka. Například k paní veterinářce Tesaříkové, která tyto kočky kastruje na vlastní náklady a také se jich přechodně ujímá, lidé nosí všelijak poraněná zvířata,“ pokračuje.

Podotýká, že i když někdo zastává názor, že by se opuštěná zvířata neměla krmit, není to řešení.

„To by se tady pak potácela spousta oslabených jedinců, kteří přenášejí nemoci na další kočky. Přitom by stačil jednorázový příspěvek a celoplošná kastrace. Teď s ní začíná Brno střed, v Karviné, Praze i Děčíně už to vyzkoušeli,“ říká.

Podle mluvčí olomouckého magistrátu Jany Urbaníkové se dopisem momentálně zabývá odbor životního prostředí.

„V dubnu by se vedení odboru mělo sejít se zástupci Ligy na ochranu zvířat a budou jednat o finančních možnostech realizace návrhu paní Domaníkové i technickém provedení. Projednají také možnosti zřízení péče pro kočky,“ sdělila mluvčí.

Veterinář souhlasí

S metodou plošné kastrace souhlasí také olomoucký veterinář Petr Procházka.

„Myslím si, že by to bylo dobré řešení. Jsem do toho i aktivně zapojený, teď záležitost řešíme s panem náměstkem Šnevajsem, a to alespoň v rozsahu městského hřbitova. Zjišťujeme, kolik to bude stát a jak to technicky provést. S městskou policií spolupracuje na odchytu doktor Mazoch a útulek pak zařídí kastraci. V tuto chvíli na tom aktivně pracujeme a souhlasím s tím. Myslím si, že to je dobrá metoda,“ řekl lékař.

V dopise zaslaném primátorovi Naďa Domaníková navrhuje nejen způsob jak omezit počet opuštěných zvířat, ale také upozorňuje na potřebu kočičího útočiště.

„Třeba v Neředíně jsou opuštěné pozemky a spousta míst je tam netknutých. Mohly by se tam dát montované stavby s termoboxy třeba ze dřeva, kde by vznikly kolonie o dvaceti zvířatech. Měly by tam granule a vodu. Kočky jsou teritoriální, když budou mít potravu, budou se tam držet,“ dodává.