Hasiči z Olomouckého kraje budou na Břeclavsku a Hodonínsku pomáhat lidem s úklidem trosek a stabilizací poškozených budov. Na místě budou působit nejméně šest dní.

Na základě požadavků jihomoravských hasičů vznikla speciálně složená skupina hasičů a techniky pro záchranné a likvidační práce, takzvaný odřad. Z Olomouckého kraje na místo vyjede dvacet příslušníků profesionálních hasičů s technikou, která je určená ke stabilizaci budov a likvidačním pracím.

„Konkrétně jde o dvě cisterny, technický kontejner s výdřevou, kontejner destrukce, týlový a přepravní kontejner s ženijním vybavením,“ vyjmenovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Tým z Olomouckého kraje doplní patnáct členů jednotek sboru dobrovolných hasičů.

„Odřad bude na místě zasahovat vždy dva dny, hasiči se budou střídat a budou pracovat nepřetržitě. Po dvou dnech je vystřídají kolegové, takto se otočí ve třech vlnách. To znamená, že budou na místě minimálně šest dní,“ popsala mluvčí Balážová.

Vojáci i sanitky

Na postižená místa již ráno zamířili olomoučtí vojáci.

„Vyslali jsme první tým s těžkou ženijní technikou z Olomouce do zasažených míst jižní Moravy,“ informovala v pátek ráno Armáda České republiky.

Bezprostředně po katastrofě, která se odehrála ve čtvrtek večer, v postižených oblastech pomáhali z Olomouckého kraje zdravotničtí záchranáři.

„Včera na jižní Moravě jezdily sanitky z Olomouckého kraje. Tísňové linky, které se v Jihomoravském kraji přehltily, byl přepojovány na okolní kraje. Od kolegů mám informaci, že krizové linky jsme obsluhovali od určité fáze u nás,“ řekl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Města posílají peníze

Obcím zasaženým ničivým tornádem pomůže také město Olomouc, pošle jim půl milionu korun. Uvolnění této částky schválili v pátek dopoledne olomoučtí radní.

„Nabízíme také materiální pomoc na řešení krizových a mimořádných událostí. Současně jsou na vyžádání Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje připraveny jednotky sborů dobrovolných hasičů města Olomouce k pomoci při likvidaci následků živelné pohromy přímo v zasažených oblastech,“ sdělil primátor Miroslav Žbánek s tím, že bude-li to potřeba, je město připraveno částku navýšit.

Šumperský starosta Tomáš Spurný v pátek vyzval zastupitele, aby vyslovili svou vůli s darem pro nejvíce postižené obce nočním tornádem. Pokud návrh starosty odsouhlasí, poputuje na konto všech čtyř obcí Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky dar ve výši 50 tisíc korun, tedy celkem 200 tisíc korun.

„Peníze budou zaslány obratem, protože rychlá pomoc je ta nejúčinnější. Tento postup nám umožňuje jednací řád,“ uvedl Tomáš Spurný.

Pomoc pro oblasti postižené tornádem připravuje také město Hranice.

„V současnosti zjišťujeme, co je v postižené oblasti nejvíce potřebné a zároveň vybíráme místo, kde by se případná pomoc shromažďovala. Rada města Hranic, která proběhne v úterý, připravuje finanční pomoc pro postiženou oblast ve výši 50 tisíc korun. Vyšší částku totiž rada uvolnit nemůže, tu může schválit pouze zastupitelstvo města, které proběhne v září,“ uvedl mluvčí Městského úřadu Hranice Petr Bakovský.

Pomoci postiženým mohou lidé skrze veřejné sbírky. Ty vyhlásila Nadace Via, Diecézní Charita Brno, Diakonie Českobratrské církve evangelické nebo nadace Adra.

I Město Prostějov je připraveno poskytnout pomoc a součinnost obcím Jihomoravského kraje zasaženým v nočních hodinách silnou bouří a tornádem.

„Je mi osobně nesmírně líto, jak obrovská katastrofa postihla jižní Moravu. Jako primátor mohu jednoznačně prohlásit, že na nejbližším jednání orgánů města budu navrhovat i finanční pomoc města Prostějova zasaženým obcím. Uvažuji také o svolání mimořádného zasedání Zastupitelstva města Prostějova. Prostřednictvím HZS Olomouckého kraje jsme nabídli pomoc krizovému štábu Jihomoravského kraje. Po jeho jednání budeme informovat také občany města Prostějova, jakou materiální pomoc by sami mohli postiženým obcím poskytnout,“ uvedl primátor František Jura.

Jak pomoci?

Od pátečního rána od osmi hodin aktivoval Jihomoravský kraj krizovou linku 800 129 921, na které bude možno nabízet pomoc pro postižené obce a jejich obyvatele. Linka bude v nepřetržitém provozu i o nadcházejícím víkendu.

Několik neziskových organizací vypsalo veřejné sbírky.

On-line platbou, bankovním převodem, přes Google Pay nebo systém PayU je možné přispět skrze Nadaci Via
On-line platbou lze přispět skrze platformu Znesnáze

Sbírky vyhlásilo také několik církevních organizací. Prostřednictvím Diecézní charity Brno mohou lidé přispět na účet 4211325188/6800 s variabilním symbolem 2002. Posílat lze i také dárcovskou SMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku lidé chtějí přispět, na číslo 87 777.
Diakonie Českobratrské církve evangelické zřídila na pomoc postiženým účet 2100691426/2010. přes tuto organizaci lze peníze poslat pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC 30, 60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku lidé chtějí přispět, na číslo 87 777.

Skrze nadaci ADRA je možné dary poslat na účet 66888866/0300 s variabilním symbolem 390.