Premiér Mirek Topolánek (ODS), který včera přijel do Olomouce rozhodnutí vlády oznámit, však odmítl, že by přiklepnutá čtvrtmiliarda byla nějakou kompenzací. „Reprezentace města nemohla při sestavování rozpočtu s tímto výpadkem počítat,“ řekl Topolánek k novému přerozdělení peněz z vybraných daní.

Připustil, že Olomouc je jediným městem, které na reformu výrazně doplatí. „Moje vláda chtěla splnit dva úkoly: vyhladit skokové rozdíly a pokusit se vnést vyšší míru spravedlnosti do sdílených daní. To se podařilo. Menší obce na tom vydělají, středně velké to nepoškodí a čtyři největší zůstávají beze změny,“ dodal premiér.

Olomoučtí radní - zejména strážce městské kasy - žili několik let v obavách, co se stane, když počet obyvatel klesne pod hranici sto tisíc. Rozdíl byť o jediného člověka představoval v příjmech ze státního rozpočtu stamiliony. Podobně velké České Budějovice s 99 700 lidmi kvůli tomu dostávaly oproti Olomouci o tři sta milionů ročně méně.

Primátor Martin Novotný (ODS) přirovnal slíbenou čtvrtmiliardu k polštáři, jenž zajistí Olomouci hladké přistání. Do tvrdé reality se město dostane až za dva roky. „Budeme muset šetřit, už jsme se na to začali připravovat,“ prohlásil Novotný. Dvě stě padesát milionů dostane město na účet jednorázově. Je však možné, že peníze bude moci využít teprve až po 1. lednu 2008, kdy začne platit nový zákon rozpočtového určení daní.

Zatím není jasné, jak radnice s penězi naloží. Zda je bude rozpouštět postupně v horizontu dvou let, nebo je utratí jednorázově. „Za jistých okolností může být efektivní zaplatit jimi najednou třeba rekonstrukci kanalizace,“ naznačil Novotný.

Topolánek uvedl, že vláda vybrala pro zmírnění dopadu daňové reformy na Olomouc jednu ze čtyř variant. Na otázku, jaké byly ty tři další, odpověděl: „Bez komentáře.“ Primátor však později přiznal, že všechny byly horší. „Některé byly nižší o více než polovinu,“ řekl Novotný.

Podmínkou finanční náplasti je, že sněmovna schválí zákon o rozpočtovém určení daní. „Pokud projde v navržené podobě, peníze dostaneme,“ uzavřel mluvčí olomoucké radnice Ivan Rašťák.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika