Mnozi z pamětniku be muhle veprávět, jak okrojovany mozekante posedávajici na návse rozháněla nejedna vesnická policie. Holt na dechnounderground sme eště asi všode a všeci nedozrále.

A toť tito chlapci a zpěvačka Ema bele noceni vedělávat si na chleba kočovánim po ruznych pajzlech na Valašsku, Slovácku a aji dokonce v Čechách! A dovedete si představit, jak to chodi v rakenrolo, ne? Tvurči elán rozežirala skepse z nepochopeni a nezaplaceny složenke.

A tak to dopadlo jako ve většině připadu: alkohol, droge a sex. Jedné divoké noce, kdež se oviněni hodebnici zkóřeni zemákovó naťó zase začale sápat na zpěvačko za opileckyho zpěvo „Za horama svitá, bode brzo deň…“, Ema přešla s fatálním návrhem: „Chlapi, to be sme měle natočet!“

Slovo dalo slovo a všechne te čuňačenke se dostale na filmové pás. Vznikl tak poetické snimek klubové povahe, protknoté jemnó lyrikó pisni z posledního LP nazvanyho na počest zpěvačke „Ema clómá fest“.

Šlágre jako „Te muj zralé tvargle“, „Lakota Hanák“, „Dvakrát běž, jednó hřeš“ nebo gosplové krosouvr „Haná, Haná, velká jak má vana“, nenechale nikeho na vážkách, čim kloče srdce těchto mozekantu.

Snimek opótal každyho, kdo to viděl nebo aji slešel. Pobrečela si Mirka Spáčilová, aji Vojta Lindaur, berlinské medvěd, staré Redford, Hollywood a pul Santa Monike.

V Americe ož chestale červeny kokosáke, abe novy idole nejen Hané ocenile Oskarem za novátorské počin, neamerické film, hlavní, vedlejší, chlapskó a babskó rolo, scénář, kostyme atd…

Ale okázalo se, že ne každymo to de pod čumák. Jedna zrzavá irská hlava, kerá ož dlóho leštila klike v showbusinessu (a nic…), spunktovala komplot.

Přes časopis Křižovke a hádanke vepostila do světa fámo, že tenhle film je plné xenofobie, falše, pornografie a vůbec, kam bechme došle, kdebe lini Hanáci převálcovale pracovityho Ira. A protože média só mocny a oskarová komisa ctnostná, asi vite, jak to dopadlo…

Nákelanka furt kóři bramborovó nať po drohořadych hotelech, furt mají v patách zástup groupies, ale zlató soško v obyváko oprašoje Glen s Markétó!

Ze své pozorovatelne, pH (pravé Hanák) Tónek Melhoba, tonek.melhoba@seznam.cz