O jeho práci, talkshow, ale také o jeho vztahu k Olomouckému kraji se Okamura rozpovídal v našem rozhovoru.

Užil jste si účinkování v Talkshow Davida Hrbka?
S Davidem jsem talkshow absolvoval již podruhé, poprvé to bylo v lednu ve Švandově divadle v Praze a obě tyto zkušenosti byly velice příjemné. Do Olomouce jsem se potom těšil už z toho důvodu, že moje maminka pochází z Bystřice pod Hostýnem a já jsem na Olomoucku prožil své dětství. Vnímal jsem Olomouc od nejútlejšího věku. Vzpomínám si třeba, jak jsme s maminkou jezdili na Svatý Kopeček.
Na Moravu se vždycky těším. Lidé si myslí, že jsem Japonec, ale vzhledem k tomu, že mi je osmatřicet a v České republice jsem strávil osmadvacet let, tak je to spíše naopak.

Jaká máte další oblíbená místa v Olomouckém kraji?
Moje maminka pracovala v Praze a jednou z rekreačních oblastí jejího podniku byly Kouty nad Desnou, kde je ozdravovna, takže jsem tam mnohokrát byl. Procházeli jsme se po Jeseníkách, navštívili Velké Losiny. Moravu mám zkrátka rád, protože ji mám spojenou s dětstvím a rodinou. Na mnohá místa se sem budu vracet vždycky rád. S některými se identifikuji až přehnaně.

Podnikáte, vystupujete v televizi, v talkshow. Čemu se věnujete ve svém volném čase, pokud tedy nějaký máte?
Jeden z mých největších koníčků je české poválečné umění, které sbírám. Z mé sbírky si půjčují české umělce galerie celého světa. Mohl jsem se rozhodnout, jestli budu mít Salvatora Dalího, nebo se soustředím na to méně známé a budu propagovat české umění. Myslím, že je velice důležité dávat vědět, že jsme malý a šikovný národ, který dal světu velké množství osobností. Je smutné, že to nikdo z našich politiků nedokázal sdělit. V současnosti také dopisuji druhou knihu. Měla by vyjít v květnu.

Jste také známý komentátor politického dění. Kdybyste měl říct jednu věc, která vám na české politice vadí nejvíce, tak co by to bylo?
Vadí mi, že naši představitelé nemají vizi tohoto národa. Existuje totiž rozdíl mezi politikem a státníkem. Politik myslí na to, aby byl u moci čtyři roky a realizoval nějaký volební program. Za čtyři roky to potom jede od znova.
Naproti tomu státník má vizi na padesát i více let, kam by měla naše země směřovat. A my máme bohužel jen politiky. Státníkem byl například Masaryk nebo Havel.

Diváci vás také pravidelně mohou vidět v pořadu Den D. Co vás na tom nejvíce baví?
Den D je původně japonský pořad, který tam vznikl v roce 2001 a běží už ve dvaceti zemích světa, takže jsem ten formát už znal. Osobně mě baví, že je to show, která je velmi inteligentní, protože naučí lidi odpovědnosti, plánovat nebo rozvinout jejich projekty.
Z tohoto důvodu je i moc dobře, že je nás tam pět, protože se tam člověk setká také s různými názory. Formát pořadu mě baví i proto, že se tam můžu zamyslet, vyjádřit se nebo diskutovat.