Podle prodejců ale těžko soudit, zda ti, kteří toluen kupovali, jej hodlají čichat. Terapeuti protidrogových center jsou s hodnocením dopadu zákazu zatím opatrní. Odhadují, že narkomani závislí na toluenu přejdou na jiná ředidla a lepidla. Efekt by ale mohl mít u nejmladších, kteří by chtěli experimentovat.
„Zájem byl zvýšený. Těžko ale říct, jestli se narkomani předzásobili, někteří zákazníci mluvili o tom, že jsou modeláři a používají toluen na ředění určitých typů lepidel. Účinný je například i na čištění skvrn na textilu,“ uvedl prodavač obchodu s barvami a laky v centru Olomouce.

Ten s toluenem úplně končí. „Legálně si jej mohou koupit jen podnikatelé a já nechci riskovat, že jej prodám větší množství na základě padělaného živnostenského listu. Není to tak atraktivní zboží, abychom kvůli němu riskovali takový postih,“ sdělil prodavač.

Toluen je podle odborníků mezi narkomany stále populární. Hlavně u sociálně slabších skupin, protože půl litru bylo v maloobchodní síti k dostání za třicet korun. Jestli zákaz vyvolaný sladěním legislativy s normami Evropské unie sníží počet lidí zneužívajících těkavé látky, zatím terapeuti nechtějí odhadovat.
„Toluen je často zneužívaný, protože účinky jsou docela silné. Těžko však říct, jaký bude mít zákaz dopad. Dá se očekávat, že uživatelé látky upřou pozornost na jiná organická rozpouštědla,“ uvedl terapeut olomouckého P-centra Michal Major.

Podle něj může mít zákaz efekt hlavně u mladších uživatelů. „Otázkou ale je, zda se nepřikloní k zapalovačům nebo jiným látkám,“obává se. V Olomouckém kraji narkomani nejčastěji užívají pervitin. V roce 2005 v regionu podlehlo drogám patnáct lidí.