Předchozí
1 z 3
Další

Dotace na špičkovou jízdárnu spojená s aférou Vidkun

Jezdecký areál v olomoucké části LazceJezdecký areál v olomoucké části LazceZdroj: Deník/Jiří KopáčŠpičkové výkony koní a jezdců na elitních závodech zařazených do Světového poháru již před deset let zviditelňují Olomouc díky prvotřídnímu jezdeckému areálu vybudovanému na Lazcích.

Pozornost si však získal i kvůli prověřování zneužití evropských dotací, a to ve spojitosti s kauzou Vidkun, ve které soudy ani po mnoha letech nedospěly k pravomocnému rozsudku.

Podle obžaloby měl tehdejší hejtman Jiří Rozbořil chtít po exnáměstku krajského policejního ředitele Karlu Kadlecovi, aby policie vyšetřování vyvolané ministerstvem financí kvůli podezření na dotační podvod při výstavbě jezdeckého areálu a přilehlého penzionu odložila. Za to měl údajně nabídnout úplatek, což Rozbořil opakovaně odmítá.

Krajský soud v Olomouci začal projednávat kauzu Vidkun. Jiří Rozbořil s obhájcem
Exhejtman Rozbořil u soudu: Úplatek kvůli Lazcům jsem nenabízel

Na areál na Lazcích šlo z Regionálního operačního programu Střední Morava přes 38 milionů korun.

Začátek projednávání kauzy Vidkun u Krajského soudu v Olomouci: zleva advokát Petr Konečný, bývalý hejtman Jiří Rozbořil a bývalý krajský policejní náměstek Karel Kadlec
V olomoucké kauze Vidkun soud zpřísnil tresty, pro všechny včetně exhejtmana
Jiří Rozbořil
Rozbořil dva roky po Vidkunu: Jde o válku policajtů, ne o Lazce

Na spojení olomouckého jezdeckého areálu s korupční kauzou Vidkun, kterou se soudy zabývají od roku 2020, tehdy upozornil jako první Neovlivni.cz. Server zveřejnil část policejních záznamů.

Špičkový jezdecký areál byl dokončen v roce 2013 a pořádají se v něm přední drezurní a parkurové závody, včetně mezinárodních CSI-W.

Lyžařské středisko Příčná

Skiareál Příčná ve Zlatých HoráchSkiareál Příčná ve Zlatých HoráchZdroj: DENÍK/Danuše KrčováJako problematická se s odstupem času ukázala výstavba skiareálu Příčná ve Zlatých Horách. Lanovku se zázemím a sjezdovou trať město dostavělo v roce 2006. Práce tehdy vyšly na 126 milionů korun, evropská dotace činila 65 milionů.

Areál měl od začátku problémy se sněhem. Sjezdovka začíná v pouhých 480 a končí v 660 metrech nad mořem. Ze 180 metrového převýšení 135 výškových metrů připadá na horní polovinu sjezdovky, zbytek je dojezd.

Několikrát měnil provozovatele, naposledy se zde lyžovalo v roce 2019. Město se od té doby dvakrát snažilo areál prodat. Město areál vybudovalo s cílem oživit turistický ruch v zimní sezoně.

„Tenkrát byla jiná doba. Nebyla střediska Přemyslov, Filipovice, Kopřivná. Ve Zlatých Horách jsme měli letní turistické cíle, v zimě tu ale neprošel živáček,“ vzpomínal v roce 2021 starosta Zlatých Hor Milan Rác.

Lyžařský areál Příčná ve Zlatých Horách.
Skiareál ve Zlatých Horách už rok čeká na kupce. Čím může nabídka zaujmout?

Vliv na ekonomiku areálu podle něj měl i fakt, že nikdy nedošlo na výstavbu druhé etapy, která by lyžaře dostala až na hřeben Příčného vrchu. „Aby mohl areál dál fungovat, je pro něj důležitý investor. Město už nemá sílu do něj dál investovat,“ řekl v minulosti starosta.

Rozhledna na Králickém Sněžníku

Nová rozhledna na Králickém Sněžníku turisty rozděluje, někomu se líbí, druzí ji považují za zbytečnou.Nová rozhledna na Králickém Sněžníku turisty rozděluje, někomu se líbí, druzí ji považují za zbytečnou.Zdroj: Deník/Iveta NádvorníkováVelmi diskutovaná byla stavba rozhledny na Králickém Sněžníku. Na polské straně vrcholu ji nechalo vybudovat město Stronie Slaskie za téměř 70 milionů korun v přepočtu. Část peněz poskytlo české ministerstvo pro místní rozvoz zejména z evropských zdrojů.

Třicetimetrová věž ze železa a betonu s prosklenou horní částí láká turisty hlavně z Polska, odkud je lokalita lépe dostupná.

Kvůli množství a neukázněnosti turistů, kteří šlapali mimo značené stezky, nechala ochrana přírody instalovat do jejího okolí sítě. Na české straně hranice se totiž nachází národní přírodní rezervace a lokalita je z přírodovědného hlediska velmi cenná.

Rozhledna na Králickém Sněžníku, červen 2023
Mixér na Králickém Sněžníku namíchnul turisty. Už chybí jen lanovka, nadávají

Proti stavbě protestovaly ekologické organizace i lidé v petici. Kontrolní orgány konstatovaly, že při budování rozhledny byly porušeny podmínky výstavby. Za ně byly uděleny pokuty.