S tím, že kalendáře na ně nepamatují, se zejména rodiče těch nejmenších nositelů jména nechtějí smířit a bojují za zviditelnění jmen synů.

„Syn už pátým rokem slaví svátek, ale v kalendáři to napsané není. Tedy to nikdo neví. Plakal, protože mu to je líto, proto jsem se rozhodl, že to tak nenechám. Už je nás šedesát rodičů,“ popisoval Tobiášův tatínek a autor iniciativy Tomáš Zdechovský.

Podle staročeského kalendáře slaví Tobiáš svátek 2. listopadu, kdy se neslaví žádné jiné jméno.

„Proto nemůže být s přidáním jména žádný problém,“ vysvětluje Zdechovský. „Obrátili jsme se na vydavatele kalendářů, protože to je jediný způsob, jak ovlivnit zveřejnění křestního jména,“ vysvětluje Tomáš Zdechovský a dodává, že s některými vydavateli už o přidání jména jednají.

To je totiž podle ministerstva vnitra jediný způsob, jak jméno na stránku kalendáře dostat.

„Současná podoba kalendářů je hlavně otázkou tradice. Komise, která určovala, jaká jména a kdy se objeví v kalendáři, působila v dobách socialismu a částečně za dob federace. Dnes jsou jména v kalendáři čistě na jejich výrobcích,“ vysvětlil včera mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Debatu nad „zviditelněním“ Tobiášů rozpoutali dva otcové z Královéhradeckého kraje zhruba před půl rokem. Dnes už ji podporuje několik desítek rodičů z celé republiky a ozývají se další. Podporuje je v tom i řada známých osobností, například topmodelka Martina Šmuková nebo umělec Kristián Kodet.