S rekonstrukcí veřejných záchodků se počítá nejdřív za rok

Změny k lepšímu se ale lidé hned tak nedočkají. S modernizací sociálních zařízení se totiž počítá nejdřív v příštím roce.

Na nízkou úroveň veřejných toalet na hlavním vlakovém nádraží si stěžují mnozí obyvatelé i návštěvníci Olomouce. „Kabina byla znečištěná a ve vedlejší spal bezdomovec. Další bezdomovec, ležící na radiátoru, mě obtěžoval. V minikabince není místo na odložení zavazadla a pověšení bundy či kabátu. Poslal jsem stížnost na České dráhy i na hygienickou stanici, ale nic se nezměnilo. Po dvou měsících mi napsali, že hygienici nezjistili žádné nedostatky,“ posteskl si Josef Vacek ze Šternberka.

Vadí mu, že se hanácká metropole tímto způsobem prezentuje turistům. „Za pouhé tři koruny si návštěvníci Olomouce mohou opravdu pěkně užít,“ poznamenal ironicky Vacek. Nepříjemné zkušenosti má také Olomoučan Antonín Schindler. „Toalety na vlakovém nádraží jsou doslova šok. Už i ta nejhorší venkovská hospoda má dnes čistší a modernější sociální zařízení,“ míní Schindler.

Nápravy se ale cestující a turisté dočkají nejdřív za rok. Od dubna 2007 totiž záchodky spravuje Regionální správa majetku (RSM). „Nájemce provádí jen tu nejzákladnější údržbu, prostory ale musí udržovat čisté. Bohužel není v silách provozních pracovníků dohlížet na prohřešky a nevhodné chování spoluobčanů,“ řekl Gabriel Jursa z olomoucké pobočky RSM.

Na rekonstrukci nádraží a veřejných toalet je od prosince 2006 připravený projekt. „Se zahájením stavebních prací se počítá nejdříve v letech 2008-2009. Zároveň se bude modernizovat nádražní restaurace a bufet. Výhrady týkající se špíny a bezdomovců budeme s nájemcem řešit ihned,“ slíbil Jursa.