Podle památkářů byl park Čechovy sady v roce 1927 vybaven veřejnými záchody v souladu s jeho celkovou koncepcí.

„Tak jako i jiné prvky v parku je objekt veřejných záchodků nedílnou součástí jeho historického kompozičního uspořádání, v němž jejich architektura zaujímá pevné místo. Tomu odpovídá i vysoká úroveň jeho architektonického zpracování,“ poukázala Sandra Kolářová, mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) v Olomouci, proč má být stavba zachována.

Společnost JIP otevírá v Olomouci velkoprodejnu Cash&Carry, červenec 2022
V Olomouci otevírá nový market JIP, Lidl na Šibeníku finišuje

Objekt je podle odborníků z NPÚ příkladem rané moderní architektury ovlivněné architekturou holandského rázu s typickými prvky, jako je použití lícových cihel ve fasádě nebo provedení římsy.

„V Olomouci byly v tomto duchu postaveny i jiné stavby, například budova bývalé Okresní nemocenské pokladny, dnešní SPEA, která je kulturní památkou,“ připomněla Kolářová.

Odstraněním veřejných záchodků by byl podle NPÚ narušen původní historický vzhled parku.

„Stav objektu není havarijní. Je pouze výsledkem zanedbaného dohledu a absence řádné údržby, stejně jak tomu bylo například u objektu staré oranžérie ve Smetanových sadech, u které i přes mnohem horší stavebně-technický stav došlo k opravě,“ reagovalo územní pracoviště NPÚ.

Zchátralé toalety v Čechových sady v Olomouci, 28. června 2022
"Smart toalety" v Čechových sadech nebudou, opraví ty staré. Přibude i pítko

Proměna ještě letos

Vzhledem k nesouhlasu NPÚ s demolicí a nahrazením bezmála stoleté stavby mobilními toaletami nakonec radnice původní záměr přehodnotila. Objekt nechá kompletně zrekonstruovat a bude opět sloužit svému původnímu účelu.

Stavební část a přípojky na vodu a kanalizaci budou podle radnice hotové ještě letos, s přípojkou k elektřině je třeba vyčkat na přeložku trafostanice, kterou bude realizovat ČEZ.

Výstaviště Flora nyní prověřuje možnost dočasného napojení z veřejného osvětlení.

„Projektová příprava je hotová a na akci máme vydané platné územní a stavební povolení. Bohužel, kvůli přeložce trafostanice nám ČEZ posunul termín připojení až na březen 2023. Tou dobou ale už chceme být s rekonstrukcí hotovi a bude zbývat jen připojení k elektřině. Snažíme se zatím vyřešit případné dočasné napojení odněkud z Flory, ale to je zatím v řešení,“ informoval náměstek primátora Matouš Pelikán.

Telegraph Olomouc.
Olomoucký Telegraph je mezi top stavbami České ceny za architekturu

Přebalovací pult i pítko

Osazena budou nová okna i dveře, výměna čeká střechu a podlahy. K objektu povede nový mlatový chodník.

Návštěvníci parku najdou uvnitř budovy bezbariérové WC, pisoár, pro maminky s malými dětmi bude k dispozici přebalovací pult a obsluze WC, kterou bude zajišťovat Výstaviště Flora, bude sloužit také sklad potřebného vybavení.

V projektu se počítá s pítkem umístěným na straně budovy směrem k dětskému hřišti. Součástí rekonstrukce bude napojení na kanalizaci a vodovodní přípojku z ulice Palackého, dešťová voda bude zasakována.

Tremoso je ochucená sterilovaná lupina bílá. Olomoučané Jan Muž a Miroslav Pospíšil ji uvedli na trh v březnu 2022.
Mladí Olomoučané propadli Tremosu, barovou pochoutku začali sami vyrábět

Dohled nad WC bude mít Výstaviště Flora, které se postará, aby byly toalety čisté a bezpečné.

„Chápeme, že to bude místo, které může lákat bezdomovce, proto se budou toalety na noc zamykat, aby nesloužily jako noclehárna,“ upozornil náměstek Pelikán.

Rekonstrukce zchátralé budovy včetně všech přípojek bude stát zhruba 3 miliony korun.