Podle čtenářů Olomouckého deníku i zkušenosti redakce Deníku to není s použitím toalet v Čechových sadech tak jednoduché, jak by návštěvník parku potřeboval v akutní situaci. Výmluvná je i pěšina vyšlapaná v trávě do křoví u zrekonstruovaných toalet.

„Platba kartou mi byla zamítnuta. Esemeska podle mě není v takové situaci, kdy potřebujete rychle na wc, zrovna nejšikovnější. A když se podíváte na displej platebního automatu, je tam sice desítka, ale se symbolem dolaru. Kolik mě použití záchodu bude stát? Záchodky jsou pěkné, ale na prd,“ poukázala čtenářka, která se obrátila na redakci.

Pozastavila se i nad tím, že otevírací doba veřejných toalet je od 8 do 20 hodin. Přes zimu mají zavřeno. „Tomu už vůbec nerozumím,“ kritizovala Olomoučanka.

Toalety v Čechových sadech se platí bezhotovostně v automatu u vstupu. Platební kartou nebo prostřednictvím SMS. Cena na displeji je uvedena v dolarech, květen 2024Cena za použití toalet v Čechvých sadech je na displeji uvedena v dolarech. Květen 2024Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Vstup na toalety by se měl otevřít po bezhotovostní platbě desetikorunového poplatku přes automat u záchodků. Tu lze provést buď poněkud zdlouhavě vyťukáním kódu, který obdržíte po zaslání SMS na uvedené číslo, nebo přiložením platební karty.

Toalety v Čechových sadech (vlevo) jsou podle památkářů ukázkou rané moderní architektury ovlivněné holandským stylem, podobně jako budova dnešní polikliniky SPEA (vpravo)
Záchody v parku jsou architektonická cennost, v podobném stylu je SPEA

Když redakce Deníku tento týden ověřovala funkčnost systému dva různé dny s různými kartami, zaplatit jednoduše za použití toalet kartou se ani jednou nezdařilo. Displej pokaždé hlásil, že platba kartou byla zamítnuta.

Podobná byla i nedávná zkušenost další čtenářky, která byla v Olomouci na návštěvě.

"Vypadá to krásně, ale nepodařilo se mi tam dostat. Na kartu to nereagovalo a SMS s kódem mi nepřišla. Musela jsem spěchat rychle na toalety až do Moritze," popsala Deníku paní Jana.

V parku je vidět, že někteří lidé sice zamíří ke dveřím zrekonstruovaného objektu s nápisem Toalety pro veřejnost, u kterých je umístěn platební automat, ale potřebu vykonají vedle za křovím.

„Záchody jsou využívané hodně. Nevím, že by byl nějaký problém. Někdo prostě bude chodit celý život za křák,“ mávla rukou nad „pěšinou“ v trávě uklízečka, jež se stará o to, aby bylo uvnitř objektu čisto. Kontrolu provádí dvakrát denně.

Řada lidí místo aby využila opravné toalety chodí vykonat potřebu  za keř vedle historické stavby, květen 2024.Řada lidí místo aby využila opravné toalety chodí vykonat potřebu za keř vedle historické stavby, květen 2024.Zdroj: Deník/Daniela Tauberová

Zrekonstruované toalety v Čechových sadech byly do jara spíše ve zkušebním provozu. Naostro fungují pár týdnů.

„Vychytával se způsob placení a podobě. I z toho důvodu jsme vloni nechali jejich využívání zdarma. Dnes jsou za poplatek 10 korun,“ uvedl Jiří Svačinka, provozní ředitel Výstaviště Flora Olomouc.

Rezidenti v centru Olomouce nemají kde zaparkovat. Na snímku třída Spojenců.
Parkovné v centru Olomouce i v noci. Rezidenti tlačí na prodloužení doby placení

Závažnější problémy s jejich fungováním a placením za službu výstaviště nezaznamenalo.

„Systém placení je stanoven ze strany města, my máme ostatní záchodky na mincovník. K platbě pouze přes sms jsme přidali možnost placení platební kartou. S tím sice byl krátkodobě problém, ale už by měl být vyřešen,“ reagoval Jiří Svačinka.

„O symbolu dolaru víme, řešíme to. Může to mást, ale platba je samozřejmě v korunách,“ podotkl k výtce.

Fontána v Jeremenkově ulici vybudovaná před více než 20 lety v rámci rekonstrukce přednádražního prostoru. Každou hodinu vyhrávala melodii.
Neměly by to být městské lázně. Zašlá fontána před RCO dostane facelift

Omezení provozní doby? Byla to noclehárna

Záchodky podle náměstka původně fungovaly nonstop. Po krátké době však výstaviště vyhodnotilo, že je potřeba přistoupit k omezení provozní doby. Zařízení využívali jako noclehárnu lidé bez domova.

Docházelo zde k poškozování vnitřního vybavení. „Než jsme na jaře otevírali na sezonu, muselo se dost věcí opravit,“ poukázal provozní ředitel.

V Čechových sadech veřejné záchodky chyběly, na což Olomoučané dlouhodobě poukazovali. Radnice původně chtěla zdevastovaný objekt zbourat a nahradit jej mobilními toaletami, s čímž ale nesouhlasili památkáři. Vedení města nakonec rozhodnutí přehodnotilo a zvolilo dražší variantu.

Oprava památkově chráněného objektu z roku 1922 si vyžádala tři miliony korun, vybudovat se musely i přípojky, k objektu vede nový mlatový chodník.

Zrekonstruované toalety v Čechových sadech v Olomouc, srpen 2023
Unikátní záchodky v parku jsou opraveny. Kde v Olomouci najdete veřejné WC?

Starost o to, aby opravené toalety u frekventované stezky a dětského hřiště byly čisté a bezpečné, má na bedrech Výstaviště Flora.