Ty nejkrásnější prvky na Horním i Dolním náměstí v Olomouci byly několik dní potmě. Kašny, které jsou součástí veřejného osvětlení, už od minulého týdne v noci vůbec nesvítily. Kulturní poklady města tak byly několik dní v hlavní sezoně doslova schovány před turisty. S podivem je, jak dlouho trvala náprava.

„Na náměstí je tma jak v pytli. Turisti by tu mohli chodit s baterkama, to je ostuda,“ stěžoval si ve čtvrtek večer pětatřicetiletý Matěj Kovařík z Olomouce. Podle technických služeb byla porucha osvětlení hlášena v sobotu, v každém případě ovšem redaktor Deníku telefonoval do podniku už v pátek a o nesvítících kašnách informoval.

S opravami osvětlení barokních kašen nakonec nebyl problém, po včerejším zásahu pracovníků Technických služeb města Olomouce už všechny fungují. Složitější je situace kolem Arionovy kašny.

„V poruše byla kabelová smyčka. Když shořela svíčka, přestaly kašny svítit. Poruchu jsme měli hlášenou od soboty a v pondělí jsme zjistili, o co jde. Takže včera jsme už všechny barokní kašny opravili,“ informoval mistr z provozovny veřejného osvětlení Robert Svitavský.

Pokud jde o Arionovu kašnu, její oprava je teprve v jednání. „Praskla tam totiž žárovka, která je umístěna v bazénku. To znamená, že musíme vypustit vodu, což je asi dvacet kubíků. K tomu ale potřebujeme svolení správy budov. Takže teprve dnes se uvidí, jak se domluvíme,“ uvedl včera vedoucí provozovny veřejného osvětlení Jiří Nakládal.

Prasklá žárovka v kašně není ale sama o sobě ještě tím hlavním problémem.

„Při namátkové kontrole jsme zjistili, že strojovna kašny odporuje bezpečnostním předpisům. Strojovna je hluboká asi tři metry a kabely, které jsou na dně, plavou ve dvaceticentimetrové vrstvě vody,“ uvedl překvapující informaci vedoucí provozu.

Pouhých několik let stará kašna tedy byla zřejmě na své nynější místo po technické stránce chybně instalována.

„Chyba se pravděpodobně stala už při stavbě kašny. Každopádně je nemožné, aby byly elektrické kabely takto umístěny. Ale pro veřejnost tady samozřejmě žádné nebezpečí nehrozí,“ ujistil Jiří Nakládal.