Na druhém místě skončil Hněvotín a bronz si ze soutěže odnesla Dlouhá Loučka.

Černotín získal nejvíce bodů od hodnotitelské komise hned v několika oblastech.

„Konkrétně za zapojení občanů do dění v obci, za péči o životní prostředí, příkladnou péči o sakrální stavby a technické památky, za zapojení všech generací do života obce nebo například za vytváření podmínek pro aktivní využití volného času," sdělila mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová a doplnila že obec porotu zaujala také promyšleným přístupem k rozvoji obce nebo vytvářením vhodných podmínek pro výstavbu nových rodinných domů.

Sázka na zemědělce se vyplatila

Kromě Hněvotína a Dlouhé Loučky bodovala na Olomoucku i obec Haňovice. Ta se do krajského kola soutěže Vesnice roku přihlásila poprvé a takový úspěch nečekala.

To, že získali Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu, se ještě týž večer po předávání, neslo k místním obecním rozhlasem.

Když se haňovičtí do soutěže hlásili, měli tři cíle.

„Samozřejmě získat titul Vesnice roku, pak ocenění za spolkovou činnost v obci, kterou máme na velmi dobré úrovni. Mysleli jsme si, že máme i velké šance za spolupráci se zemědělským podnikem, protože ta je u nás poměrně dobrá. Výsledná cena nás moc potěšila," sdělil starosta obce Arnošt Vogel.

Sázka na zemědělce se vyplatila a oranžová stuha v obci udělala velkou radost. Zprávu o ocenění vyhlásil místní rozhlas ještě večer.

„Lidé se mě celý týden ptali, jak jsme dopadli. Takže jsme to vyhlásili a zároveň poděkovali všem občanům a spolkům za pomoc," dodal starosta.

Místní se však už teď začínají připravovat na další hodnotící komisi, která k nim do vesnice zavítá. Obec totiž postoupila do celorepublikového kola soutěže Vesnice roku.

Dub: Dovybavíme centrum

Radost měli také v Dubu nad Moravou. Ti si totiž do Olomouce přijeli pro ocenění za příkladnou podporu volnočasových aktivit a mohou i počítat se speciálním finančním oceněním Olomouckého kraje ve výši padesát tisíc korun.

„Když jsme se do soutěže hlásili, vůbec nic jsme od toho nic nečekali, ale velmi nás to potěšilo. A jak s penězi naložíme? Jednou z možností je dovybavení našeho centra volnočasových aktivit audiovizuální technikou," přemítal dubský starosta Ivo Čečman.

Jedenáct obcí ze čtyř okresů

Obce na prvních třech místech získají od kraje finanční částku ve výši sto tisíc korun. Černotín navíc postupuje do celostátního kola.

Stejně tak postupují i držitelé Zelené stuhy za péči o zeleň a životní prostředí, obec Rouské a Oranžové stuhy za spolupráci obce a zemědělského subjektu, obec Haňovice.

Se speciálním finančním oceněním Olomouckého kraje ve výši padesát tisíc korun mohou počítat obce Mořice, Rapotín, Dub nad Moravou a Němčice nad Hanou.

Do letošního 21. ročníku soutěže Vesnice roku 2015 se přihlásilo celkem 11 obcí ze čtyř okresů Olomouckého kraje.

Slavnostní předání ocenění a diplomů se uskuteční ve vítězné obci Černotín v pátek 24. července. 

Výsledky krajského kola soutěže Vesnice roku 2015

1. místo Zlatá stuha – Černotín (okres Přerov)
2. místo obec Hněvotín (okres Olomouc)
3. místo obec Dlouhá Loučka (okres Olomouc)
• Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí – obec Rouské
• Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu – obec Haňovice
• Cena naděje pro živý venkov – za místní spolkový život a občanskou společnost v obcích – obec Rapotín
• Diplom za moderní knihovnické a informační služby – obec Mořice
• Ocenění za příkladnou podporu volnočasových aktivit – městys Dub nad Moravou
• Ocenění za mimořádnou podporu sportu a kultury – město Němčice nad Hanou
• Ocenění za péči o nejmladší generaci – obec Křtomil
• Ocenění za vytváření venkovské pospolitosti i v blízkosti města – obec Babice