A oslavy už se chystají, stojí za nimi Pavel Čech, manažer, který vybudoval v Olomouci zlatý hokejový mančaft. Na co se můžou fans těšit? Například na setkání s hráči s názvem Titul po 30 letech nebo knihu „Olomoucký zázrak po 30 letech aneb jak to bylo doopravdy“, která vzniká k výročí.

Základní část sice tehdy vyhrálo Kladno. Olomouci se v ní tolik nedařilo, ale pak se rozjela hanácká jízda. Ta byla nakonec zlatá, Mora ve finále porazila Pardubice 3:1 na zápasy. A jaké to bylo, na to budou v chystané knize a také při setkání hráčů s fanoušky vzpomínat první mistři samostatné extraligy.

Duben 1994 se nesmazatelně zapsal do historie olomouckého sportu

Mužstvo ledního hokeje HC Olomouc zvítězilo 11. dubna ve finále play-off nad Pardubicemi a jeho kapitán Miroslav Chalánek mohl před přeplněným hledištěm zimního stadionu zvednout nad hlavu pohár pro prvního mistra extraligy ČR. A výročí se bude slavit v pátek 12. dubna 2024.

Mistři! Vítěz české extraligy HC Olomouc s trenérem Josefem Augustou. Oslavy extraligového titulu v olomoucké plecharéně 11. dubna 1994
25 let od titulu! Takto Mora slavila historický úspěch

„Takřka na den přesně se po třiceti letech můžete setkat s hráči a u videoprojekce si s nimi, ale i jejich soupeři tyto nezapomenutelné chvíle znovu prožít, slyšet jejich zážitky z dění na ledě i mimo led, aby mistrovský pohár šel nad jejich hlavami pro cca 400 fanoušků v sále ještě jednou vzhůru,“ řekl Pavel Čech, bývalý prezident HC Olomouc a zároveň strůjce jediného titulu Mory.

„Ale nezůstane jen u mistrovské sezóny. Navážeme i tou další a účastí v European Cupu 1994, finálovým turnajem v Helsinkách v době výluky NHL na konci roku 1994. A protože hned na jaře získali junioři po deseti letech i titul mistrů republiky, budou i oni součástí společného setkání s fanoušky a pamětníky,“ podotkl.

Dostaví se mistři světa a olympijští šampioni

Hokejový večer s názvem Titul po 30 letech budou moderovat Michal Dusík, David Pospíšil a Martin Procházka. Účast přislíbili mistrovský tým HC Olomouc 1993/94 , hráči mužstva 1994/95 a juniorští mistři ČR 1994/95 včetně trenérů nebo jejich zástupců. Za soupeře pak Petr Meiner a Luboš Rob (HC České Budějovice), Drahoš Kadlec a Martin Procházka (HC Kladno), Jiří Šejba a David Pospíšil (HC Pardubice), Zdeno Cíger (Dukla Trenčín - EC 1994) a Josef Beránek (posila HC Olomouc pro finále v Helsinkách).

Chybět nebude trenér Lubomír Fischer, za trenéry v „hokejovém nebi“ Kamil Přecechtěl a Patrik Augusta, také legendární masér Pavel Křížek, nebo hokejové hosté Tomáš Sršeň, Jaroslav Svoboda, Jiří Hudler a další.

A jaký bude program výročního večera, jehož je Deník mediálním partnerem?

Diváci se můžou těšit na videoprojekce, komentáře hráčů, besedu s hráči, křest knihy a autogramiádu.
Ve středu 1. listopadu bude zahájen na internetových stránkách www.kinometropol.cz a na pokladně kina Metropol předprodej vstupenek na akci Titul po 30 letech.

Do předprodeje bude uvolněno něco málo přes 400 vstupenek s ohledem na kapacitu kinosálu a počet hráčů HC Olomouc, hokejových a dalších hostů, není možné dát pro fans
k dispozici víc.

Vstupenka obsahuje za zvýhodněnou cenu 590 korun i knihu rozhovorů Petra Bošnakova pod názvem Olomoucký zázrak po 30 letech, kterou majitelé vstupenky obdrží jako první přímo v sále po křtu knihy a ještě před závěrečnou autogramiádou.

Kniha samotná, ve které vám nejen hráči odhalí dosud nepublikované příběhy ze svého působení v HC Olomouc, bude do distribuce uvolněna až v následujícím týdnu po akci, nejdříve od 15. dubna 2024 a bude dostupná na vybraných místech, kde si můžou zájemci udělat osobně závaznou rezervaci od 15. listopadu 2023.

Vzhledem k popularitě hokeje ve městě by fanoušci neměli váhat s učiněním závazné objednávky co nejdříve. Předběžná cena samotné knihy bude 450 – 490 korun a bude upřesněna k datu zahájení předprodeje knihy od 15. listopadu 2023 na prodejních místech.

A na co se můžete těšit v knížce Olomoucký zázrak po 30 letech?

Oslavy historického mistrovského titulu HC Olomouc ze sezony 1993-1994 se blíží. Veřejnost se může těšit na setkání s hráči, nebo si koupit knihu: „Olomoucký zázrak po 30 letech aneb jak to bylo doopravdy“. Foto: Pavel Čech Foto: archiv Pavla ČechaZdroj: Deník/VLP ExternistaFormou několika desítek rozhovorů nejen s hráči provede čtenáře roky 1992 a 1994 od tvorby mistrovského kádru - nákupy, přestupy a zákulisí jednání, přes klíčové zápasy v sezoně 1993/94, sérii play-off až po zisk titulu a následnou účast ve finálovém turnaji mistrů evropských zemí v Helsinkách při výluce NHL a zisku 4. místa v European Cupu 1994.

V knize budou i rozhovory se zajímavými osobnostmi, které v té době byly součástí hokejového dění přímo či nepřímo, účastnily se zápasů a prožívaly úspěchy olomouckého hokeje. Takže chystaná publikace by neměl chybět v knihovně žádného z olomouckých hokejových fanoušků.

Ostatně i vzpomínky fanoušků se v knize také můžou objevit. „Do obsahu knihy může být zařazen i nejlepší příběh a fotografie, které vzejdou ze čtenářských soutěží, které jako mediální partner oslav olomouckého hokeje připravujeme,“ řekl Aleš Uher, šéfredaktor Deníku pro severní a střední Moravu.

Oslavy třicátin hokejového olomouckého zlata mají také charitativní podtext. „Z každé prodané knihy společně přispíváme na dobrou věc – projekt Otevřeme zahradu pro hospic na Svatém Kopečku u Olomouce,“ podotkl Čech.

Seznam prodejních míst knihy:

Kino Metropol, Nutrend Store podniková prodejna Chválkovice 604, Olomouc, Nutrend Store– Galerie Šantovka, Polská 1, Olomouc, Nutrend Store- Forum Nová Karolina, Ostrava, Knihkupectví Tycho, Ostružnická 3, Olomouc, The Black Stuff Irish Pub&Whisky Bar, 1.máje 19, Olomouc, Bernard Bar Olomouc, Horní náměstí 18.
Na vstupenku s knihou v kině Metropol i na samotnou knihu na prodejních místech si bude od 15. listopadu 2023 možné vyzvednout dárkový voucher třeba jako vánoční či jiný dárek.

Vizualizace areny pro hokej v projektu Nová Velkomoravská
Olomouc nový zimák neodhlasovala. Jde hledat investora areny i jinde