Nováčci posílí územní odbory v Přerově a v Prostějově.

Do služby se ale dostanou až za rok, nejdříve je totiž čeká studium na Vyšší a střední policejní škole v Holešově.

Od začátku letošního roku projevilo zájem o práci u krajského policejního ředitelství celkem 135 mužů a žen.

Úspěch zatím mělo šestadvacet uchazečů, polovina z nich byla mezi policisty slavnostně přijata v úterý odpoledne na krajském policejním ředitelství v Olomouci.

„Tím, že mezi sebe přijímáme další nové policisty jsme se tzv. odrazili od dna, snad už končí období neustálého poklesu počtu zaměstnanců v našem kraji. Doufám, že stavy policistů už budou jen narůstat," poznamenal krajský policejní ředitel Jaroslav Skříčil a upozornil nováčky na to, že práce je velmi časově náročná.

Dvanáct mladých policistů bude pracovat na územních odborech v Přerově a v Prostějově, jeden nastoupí k pohotovostnímu a eskortnímu oddělení v Olomouci.

Ještě předtím je ale čeká rok studia na Vyšší a střední policejní škole v Holešově.

Policisté mě odrazovali

Slavnostní přijímání svého syna k policejnímu sboru s dojetím sledovali manželé Šenovští z Přerova.

„Bylo to jeho přání pracovat u policie, takže jsme ho ze všech sil podporovali," poznamenali rodiče.

Jejich devětadvacetiletý syn Tomáš už má za sebou první měsíc v policejní škole v Holešově.

„Zatím je to náročné hlavně po fyzické stránce. Celý život sportuji, takže mi běh ani spousta hodin strávených v posilovně nějaké větší problémy nedělají. Rodiče mi fandili, ale známí, co už u policie pracují, mě od toho spíše zrazovali," přiznal s úsměvem Šenovský.

Ten už má předchozí zkušenost s prací u městské policie v Lipníku nad Bečvou. K hlídkové službě na obvodním oddělení v Přerově nastoupí nejdříve za jedenáct měsíců.

Jako dopravní policista bude v Přerově od září příštího roku pracovat také Lukáš K.

Jeho maminka Renata neskrývala radost, že byl její potomek k policii přijat.

„Jsme doma všichni moc rádi, že se mu to podařilo. Doufám, že nová práce splní všechna jeho očekávání," poznamenala.

Za 16 tisíc hrubého

Uchazeči o práci u policie České republiky musejí být fyzicky zdatní, psychicky odolní a v dobrém zdravotním stavu. Součástí přijímacího řízení jsou testy fyzické zdatnosti, psychotesty a zdravotní prohlídka.

„Fyzické testy jsou náročné, zahrnují například běh na čas na jeden kilometr, kliky nebo člunkový běh. Netrénovaní lidé jimi velmi často neprojdou. Poměrně hodně uchazečů nemůže k policii nastoupit také kvůli nevyhovujícímu zdravotnímu stavu," uvedla krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková s tím, že hrubý nástupní plat nových policistů se pohybuje okolo 16 tisíc korun.

Po nástupu do výkonu služby však dostávají různé příplatky s ohledem na jejich pracovní zařazení.

V loňském roce rozšířilo řady krajského policejního ředitelství deset nováčků, přijímání dalších bude pokračovat v závislosti na odchodech stávajících policistů do výsluhy.