Na trati mezi Moravským Berounem a Svatým Kopečkem dlouhé asi 25 kilometrů musejí běžkaři dvakrát překonat potok a hlavně dávat pozor, aby na neznačených úsecích nevjeli do špatné stopy a nezabloudili.

Posilnit se mohou v útulné hospodě v Jívové.

Výlet nevyžaduje časné vstávání. Běžkaři mohou využít vlak, který směrem Domašov nad Bystřicí a Moravský Beroun-Ondrášov vyjíždí v 8.59.

„Od nádraží v Ondrášově je potřeba se vydat směrem ke kyselce, ale ještě před státní silnicí u posledních domů odbočit vlevo na vyježděnou lyžařskou stopu," poradil Jindřich Hovadík, který trasu projel ve středu a vzhledem ke sněhovým podmínkám a terénu ji doporučuje všem běžkařům.

Běžkaři se vydají směrem na Hraničné Petrovice.

„Jsou tam stopy, které svádějí odbočit na Horní Loděnici, je potřeba udržet směr. Vodítkem mohou být sloupy vysokého napětí a posléze věž kostela v Hraničných Petrovicích," doporučil zájemcům o výlet na lyžích.

Na loukách leží do 20 centimetrů sně­hu.

Běžkaři by měli mít Hraničné Petrovice po pravé straně.

„Pokud sjede do obce, nic se neděje. Holt vystoupá k větrníkům a pokračuje směrem do Jívové," upozornil olomoucký turista a běžkař.

Do Masných krámů a dvakrát přes potok

Znalci doporučuji zastávku v Masných krámech, a odtud se vydat pohodovým tempem po známé trase vedoucí do Pohořan a na Svatý Kopeček.

„Dá se jet po turistické značce, ale jsou vyjeté běžecké stopy, které zároveň cestu zkracují," poznamenal Jindřich Hovadík.

Upozornil, že na trase je potřeba dvakrát překonat potok. Ten v polovině týdne nebyl pořádně zamrzlý.

„Kdo je šikovný, nemusí sundat lyže. Potok není nijak široký," uklidnil méně zdatné běžkaře.

Bez delší zastávky na Svatém Kopečku se výletníci dostanou zpátky do Olomouce ještě za světla.

„Bez kufrování a dlouhého vysedávání v Jívové nebo na Kopečku je možné dojet do Olomouce kolem 15.hodiny," odhadoval.