Přes jeden kilometr má délku jeskynní systém v Mladči, ale turistům je přístupných necelých čtyři sta metrů. Návštěvníci se však mohou těšit na složitý labyrint puklinových chodeb a dómů, který je vytvořený ve vápencovém vrchu Třesín.

Podzemní prostory jsou bohatě zdobeny krápníky a takzvanými sintrovými náteky. Dominantou jeskyně je robustní stalagmit Mumie a působivé jsou scenérie nazvané Zkamenělý vodopád, Betlém, Kamenný hrádek a další.

Cestovatelé by si neměli zapomenout přibalit do batohu teplejší svršek, protože v jeskyních je vzduch hluboko pod běžnými teplotami letních dnů. Naopak odložit ho mohou kvůli stromové zahradě a parku v Bílé Lhotě.

Výlet do Mladečských jeskyní a Bílé Lhoty

Výlet je vhodný pro celou rodinu a trasa je místy po rovině, ale také se stoupá a klesá.

Cesta k jeskyním by z Olomouce byla náročnější, proto je lepší autobusem, vlakem nebou autem přijet do Litovle.

Nedaleko železniční zastávky Litovel-město (u autobusového nádraží) se turisté napojí na červeně značenou trasu, po které půjdou až k místu, kde se po pravé straně potkají s řekou Moravou, proti jejímuž proudu půjdou až do lesa.

Stále sledují červenou, která je přivádí k rozcestí s napojující se cyklotrasou a žlutě vytyčenou cestou.

Výletníci však pokračují po červené, tedy doleva na asfaltovou silnici, která spojuje obce Nové Zámky a Mladeč. Ve druhé zmíněné vesnici už lehce dojdou až k podzemním vápencovým tajům.

WEB O MLADEČSKÝCH JESKYNÍCH

Po prohlídce jeskyní je možné pokračovat po červené až do Bílé Lhoty. Zde je arboretum se sbírkou zajímavých i vzácných dřevin a porostů. K vidění jsou kromě maxišachovnice s figurkami také rybník, voliéra s exotickým ptactvem, různé architektonické stavby, ale zejména stromy a keře.

WEB ARBORETA V BÍLÉ LHOTĚ

Zpět se výletníci mohou vrátit stejnou cestou. Tipem k zastavení a načerpání sil je v Litovli restaurace Muzeum, u níž – jak název napovídá – je možné zajít do muzea.

Kromě stálé expozice Litovelská řemesla první poloviny 20. století jsou zde k vidění aktuální výstavy. Budova muzea i restaurace stojí nedaleko od zastávky Litovel-město.

SERIÁL: TIPY NA VÝLETY PO OLOMOUCKU