Zhruba čtyřicetikilometrová cesta vede většinou po okresních silnicích, které však kopírují cyklistické trasy a celková délka je zhruba dvacet kilometrů.

Turisté by měli sáhnout po trekovém kole, protože místy cesta pro silniční bicykl není úplně vhodná, nejedná se však ani o žádnou horskou túru. Polovina cesty vede otevřeným prostorem mezi poli a vesnicemi, druhá polovina je zastíněná a obklopená lesem.

Z Olomouce cyklisté vyšlapou po cyklostezce z Chválkovic do Samotišek, kde hned na kruhovém objezdu odbočí doleva a vydají se přes obce Tovéř a Dolany do Bělkovic-Lašťan.

Cyklovýlet na Těšíkovskou kyselku

V Bělkovicích je dobré ještě před křižovatkou se stopkou odbočit doprava na zpevněnou cestu, která po několika stech metrech navazuje na vyasfaltovanou ulici.

Odtud výletníci dojedou až k mostu na konci vesnice a pokračují rovně na hlavní silnici, kterou částečně zastiňují stromy okolního lesa.

V Bělkovickém údolí po několika kilometrech minete kamenolom Tepenec (pozor v pracovních dnech na nákladní auta, pozn. red.) a stále pokračují v mírném stoupání po klikaté a nepříliš kvalitní asfaltce.

Křižovatku na Domašov a Jívovou přejedou výletníci také rovně. Pro kontrolu – trasa je značená číslem 6029.

Cyklisté se blíží do poslední třetiny cesty a dojedou k další křižovatce. Ani tady neodbočí, ale přejdou přes silnici, která spojuje Hraničné Petrovice s obcí Těšíkov a vydají se rovně pololesní cestou, která je označena směrovkou ke kyselce.

Odtud už je to něco přes půl kilometru k pramenu Těšíkovské kyselky, který je zdrojem silně mineralizované uhličité minerální vody. Má zvýšený obsah kyseliny křemičité, hořčíku a železa, které způsobuje rezavé zabarvení.

Vyprahlí či hladoví kolaři se mohou občerstvit v nedalekém hostinci Za Bukem, který je v ohbí poslední křižovatky před lesní cestou ke kyselce. Oficiální otvírací doba je od pátku do neděle, ale často se zde lze osvěžit i v jiných dnech.

Na zpáteční cestu je nejlepší vydat se po stejné trase, jaká nás přivedla ke kyselce. Mohou se hodit také plavky, protože v Bělkovicích lze využít koupaliště.

Hostinec Za Bukem – otevírací doba:

Pá 15.00 – 23.00
So 11.00 – 24.00
Ne 11.00 – 18.00

Ze Šternberka

Tenhle tip na výlet mohou využít i lidé ze Šternberka, kteří ujedou zhruba pětatřicet kilometrů.

Po cyklostezce, která je vyvede z města směrem na Štarnov, pokračují na Bohuňovice. Projedou obcí, protnou frekventovanou hlavní silnici Šternberk – Olomouc a dojedou do Bělkovic-Lašťan. Potom už se napojí na výše popisovanou trasu.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ TIPY NA VÝLET