Obec leží na rozhraní Hané a Drahanské vrchoviny, pod kopcem, jehož název má v přívlastku svého jména. O samotném Velkém Kosíři (442,8 m.n.m.), přezdívaném "Hanácký Mont Blanc" je v okolí rozšířena mylná domněnka, že je vyhaslou sopkou, pravděpodobně k tomu svádí jeho silueta v horizontu.

Cyklistický trasa z Olomouce vede většinou po upraveném asfaltovém povrchu, ale i lesem, lze doporučit trekové kolo. Výlet je vhodný pro rodinu s většími dětmi, protože trasa okruhu je celkově dlouhá zhruba čtyřicet kilometrů.

Z Olomouce vyjíždějí cyklisté z Neředína po cyklotrase číslo 6025 a projíždějí obcemi Vojnice a Těšetice. V Tešeticích opouštějí uvedenou trasu a volí tu, která je označena na rozcestí číslem 6034, po které jedou přes Rataje na Slatinice, odtud do Slatinek.

#nahled|https://g.denik.cz/43/cc/vylet_0210_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/43/cc/vylet_0210.jpg|Cyklovýlet z Olomouce do Čech pod Kosířem#

Za poslední zmíněnou obcí vjíždějí do Přírodního parku Velký Kosíř, kde míjejí Studený kout a směřují jihovýchodně k dalším dvěma lomům.

Za Růžičkovým lomem se stáčejí doleva a napojují se na trasu číslo 5028, po které dojedou až do obce Čechy pod Kosířem, kde na ně čekají všechna v úvodu popsaná lákadla.

MUZEUM HISTORICKÝH KOĆÁRŮ: MAPA a OTEVÍRACÍ DOBA

Na trase zpět zvolí jinou cestu, než po níž přijeli, a to očíslovanou 6034, po které projedou severní částí přírodního parku, za kterým projedou vesnicemi Kníničky a Ludéřov, za kterým vjedou opět do lesa nazvaného podle uvedené vesnice Ludéřovský les.

Po zhruba dvou kilometrech se na rozcestí stočí doprava a jedou po 6033 až do Náměště na Hané. Pokračují kolem Horního zámku a přes Loučany se po trase číslo 6025 vracejí přes Těšetice a dále už známými obcemi vyjmenovanými na začátku výletu přijedou do Olomouce.