I letos se tibetská vlajka objeví na budově radnice v centru města.

„Vyvěšujeme ji pravidelně, letos je to už sedmnáctým rokem," uvedl mluvčí radnice Martin Hála.

Pravidelně lidská práva v Tibetu symbolicky podporuje i město Šumperk. Modročervená vlajka se zlatým sluncem se na tamní radnici objevila v pátek a vyvěšena zůstane do pondělí.

Vlajku již pátým rokem vyvěsí také v Jeseníku.

Z menších měst se v Olomouckém kraji ke kampani připojí například Hranice, tradici tam dodržují již zhruba deset let.

Podporu Tibetu naopak nevyjádří ve Šternberku či Uničově.

Například v Hnojicích na Olomoucku však prapor vlaje na obecním úřadu od pátečního rána.

„Chceme vyjádřit solidaritu v Tibetu, kde je čínská komunistická diktatura. Zažili jsme to tady v menší formě a nelíbí se mi, co se tam děje. U občanů jsem se setkal s podporou, nikdo mi nikdo neřekl, abychom vlajku nevyvěšovali,“ sdělil starosta obce Libor Kašpárek.

K akci se naopak ani letos nepřipojí v Prostějově a Přerově, kde naposledy vlajka zavlála v roce 2005. Vlajku nevyvěšuje ani Olomoucký kraj.

Svět si letos 10. března připomíná 53. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Celosvětová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.

Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996 a v loňském roce ji v tuzemsku podpořilo 403 obcí, měst, městských částí nebo krajů.

V Olomouci se v těchto dnech koná také Festival pro Tibet. V pondělí vyvrcholí koncertem nejvýznamnější tibetské zpěvačky tradičních písní a tibetské opery Namgjal Lhamo.