Rostlina má unikátní vzhled a nepodobá se žádným druhům hvězdnatek rostoucím na Borneu i v jiných částech světa. Přírodovědci si drobné rostliny všimli díky zářivě bílému stonku, sdělili ČTK zástupci Univerzity Palackého.

Výzkum v tamních deštných pralesích provádějí olomoučtí přírodovědci s kolegy z ostatních ústavů několik let a na kontě mají řadu objevů.

"První si této rostliny všimla Zuzana Sochorová, která na naší společné výpravě do jednoho horského lesa na Borneu hledala houbičky a všimla si bílých, jako houbička vypadajících plodů. Jako mykolog totiž vidí trochu jiné tvary a barvy než my botanici," uvedl Martin Dančák z katedry ekologie a životního prostředí olomoucké přírodovědecké fakulty. Podle Dančáka jde o pravděpodobně nejmenší hvězdnatku, která byla dosud objevena.

Unikátní je i bílý stonek

Nově objevený druh roste jak v severní, tak v jihozápadní části části Bornea. Zajímavá je podle vědců také tím, že květ má na vrcholu tři prodloužené přívěsky okvětních lístků, které jsou vzpřímené vzhůru a často ještě navzájem překřížené.

"Unikátní je také vnitřní stavba rostliny i stonek, který je čistě bílý, což u žádné jiné rostliny z Bornea neznáme. Většinou jsou hvězdnatky hnědé, někdy dokonce i černé. Květ má na výšku jen několik milimetrů," doplnil Dančák.

Thismia minutissima je třináctým novým rostlinným druhem, který se přírodovědcům podařilo na Borneu najít. Mezi posledními nalezenými novými druhy hvězdnatek byly Thismia ornata (hvězdnatka zdobená) a Thismia coronata (hvězdnatka korunovaná). První z nich dostala jméno podle vnitřku květu, který je pokryt jasně oranžovou síťkou připomínající krajku. Druhá rostlina pak podle vršku květu, který připomíná královskou korunu.