„Šestkrát denně opouští pendolino hlavní město České republiky a míří do univerzitního města Olomouce, kde je nová stylová restaurace s pivovarem Moritz. Stala se známou nejen pro skvělé pivo, ale i proto, že je kompletně nekuřácká. Její tmavý ležák Černá Tereza má bohatou a hřejivou chuť, krémovou dochuť a nutí návštěvníky k tomu, že si klidně nechají ujet i vlak,“ píše ve svém průvodci Raili.
Vedení minipivovaru příznivá recenze potěšila.
„Je to příjemné překvapení. To, že jsme na třetí příčce, jsem se dozvěděl od svého kamaráda z Brazílie, který mi volal, že si tu zprávu přečetl v internetovém vydání britských Times. Nějak jsem tomu nevěnoval pozornost, ale pak jsem si to přečetl i na českém internetu,“ říká spolumajitel olomouckého pivovaru Martin Řehák.
Historie pivovaru a stejnojmenné restaurace přitom není dlouhá. „V Olomouci jsme neměli kam chodit na pivo, nebyl tady podnik, který by nám vyhovoval. A tak jsme si řekli, že si uděláme hospodu i pivovar, abychom měli pivo svoje a zároveň i hospodu. Tak se zrodil Moritz,“ pokračoval Řehák.
V lednu 2006 byl pivovar ještě pouhou myšlenkou na papíře, o devět měsíců později už tam první hosté popíjeli.
„Když jsme ochutnali poprvé vlastní pivo, pocit to byl nepopsatelný. Vzpomínám si na to moc dobře. Nejdřív nám totiž nechutnalo: když je mladé, není totiž dobré. Pivo od uvaření zraje ještě dva měsíce. Čím však bylo starší, tím bylo lepší. Zážitek to byl úžasný,“ vzpomíná s úsměvem majitel malé pivnice, kde vaří pivo čtyřikrát do týdne, což ročně dělá asi padesát tisíc litrů.
Strach z toho, že by lidem jejich mok nechutnal, neměli.
„Výrobu jsme konzultovali také s nejrůznějšími odborníky. Věděli jsme, že bude dobré a bude mít vlastní charakter. Otázka chuti je však velmi subjektivní. Ale u každého piva platí to, že si na něj zákazník zvykne. Tušili jsme, že dopadneme dobře, ale že se za dva roky dostaneme do britských Times, to nás ani nenapadlo,“ dodává.
Pořadí českých pivovarů podle britského listu
1. Pivovarský Dvůr, Chýně
2. Berounský Medvěd
3. Moritz, Olomouc
–––––––––––––––––––
5. Pernštejn, Pardubice
6. Pivovar Nová Paka
7. Medlešice
8. Pivovarský Dvůr Lipan
9. Pilsner Urquell, Plzeň
10. Dalešice (Postřižinské pivo)
Zdroj: www.timesonline.co.uk
Nožka: Jsem překvapený. Je to ocenění i poučení
„Jsem překvapený, že se to objevilo v novinách. Před tři čtvrtě rokem za mnou přišel nenápadný a skromný pán, že by se chtěl podívat po našem pivovaru. Přijel do Čech a objíždí české pivovary a minipivovary. Říkal mi, že připravuje nějakou knihu, kterou chce vydat, ale nevěděl jsem o koho jde,“ vysvětluje sládek restaurace a pivovaru Moritz v Olomouci Stanislav Nožka.
Takoví lidé se tady prý občas objevují s tím, že přispívají na internet a podobně.
„Nevěnoval jsem tomu větší pozornost, provedl jsem ho, ochutnal pivo. Chutnalo mu a tři čtvrtě roku na to se objevil článek v novinách. Je to pro mě ocenění, ale na druhé straně i poučení,“ říká a dodává: „Nikdy bychom neměli podceňovat a přehlížet toho s kým mluvíme. Nikdy totiž nevíte, na koho narazíte, i když to je nenápadný člověk. Tak pro vás může udělat velkou věc.“