„Jedeme na Libavou, ale kousek nahoře leží na cestě strom. Neprojedete. Nevíte, kudy jinudy se na Libavou dostat?“ prosil šofér Škody Felicia, který ve směru z Domašova u Šternberka na Jívovou skončil dopoledne v kopci kousek za odbočkou na Těšíkov. A za ním na chvíli vypnuli motory další řidiči.

Silničáři na Šternbersku včera dopoledne likvidovali hlavně kalamitu v Bělkovickém údolí.

„Je tam pár stromů, ale teď to není priorita. Musíme směr Jívová, protože za chvíli tam jede autobus, tak mu musíme prořezat cestu,“ popisoval silničář ze šternberské pobočky.

Náklaďák už měli plný pořezaného dřeva. V tu chvíli už u listnáče, kterého tíha sněhu rozpůlila, stála auta v obou směrech.

Stejně tak úsek mezi Jívovou a Olomouci působil dramaticky tím, jak se přes silnici klenuly sněhem zatěžkané větve stromů. „Naštěstí jsou silnice jen mokré. Kdyby to klouzalo, bylo by to ještě horší,“ poznamenal řidič, který mířil do Olomouce.

Na dopravních nehodách se sněžení ve vyšších polohách Olomoucka ani větve na silnicích nepodepsaly. „V souvislosti s tím jsme dopraní nehody neměli,“ uvedla dvě hodiny po poledni policejní mluvčí Marta Hanzlová.

I v lesích ležela spousta polámaných stromů, bylo slyšet praskání dalších. Lidé, které současné počasí neodradí od cesty do lesa nebo budou chtít otestovat běžky, by podle lesních hospodářů měli myslet na to, že to nemusí být zrovna bezpečné.

„Do lesa vstupují na vlastní riziko,“ upozornil lesák ze Šternberka.