Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Těžké časy cirkusů, chybí diváci i vhodný prostor

Olomouc - Zrušeným představením začala v úterý pro Cirkus Berousek štace v Olomouci. Nepřišli diváci. Kvůli velké konkurenci, vysokým cenám za energie a pronájmy pozemků a také kvůli rozmanitým možnostem jiné zábavy pro veřejnost přišly na české cirkusy těžké časy.

24.6.2009 10
SDÍLEJ:

Cirkus Berousek v OlomouciFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

„Je to rok od roku horší,“ říká František Berousek, jeden ze členů rodinného cirkusového klanu.

„Před takovými deseti lety jsme prosperovali mnohem lépe. Bylo více možností, kam vyjet, teď městům chybí volná prostranství, všechno je zastavěné,“ říká.

V Olomouci sice vystupujete na tradičním místě, tedy na třídě Kosmonautů, přesto jste se kvůli stavebním úpravám museli posunout trochu jinam…
Ano, jednak se všude staví, ale hlavně, dříve bývaly k dispozici travnaté prostory. Teď stojíme skoro v blátě. Tím samozřejmě trpí i zvířata, také je to pro ně mnohem horší. Tato situace je však stejná ve většině měst. Úřady nemají dostatečné prostory. Měly by se snažit poskytnout plac, kam by mohl jezdit nejen cirkus, ale třeba i kolotoče.

Stíháte při svém kočovném životě ještě sledovat konkurenci?
Konkurence je obrovská. Jen v naší republice je na pětatřicet cirkusů. Samozřejmě se díváme, s jakým programem vystupují ostatní, ale novinky sledujeme spíše u zahraničních umělců. Díváme se na jejich představení na internetu, přes zimu také hostujeme v různých galapředstaveních v cizině.

FRANTIŠEK BEROUSEK

syn ředitele cirkusu Rudolfa Berouska. V rodinném podniku zastává funkci manažera, v šapitó vystupuje i jako artista.
Kromě domácí scény často hostuje také v programech zahraničních cirkusů. Vystupuje například jako žongléř s kruhy nebo kužely. (mm)

Přes zimu tedy v Česku nevystupujete?
Tradice vánočních cirkusů, na které vzpomínala moje babička, je už bohužel dávno pryč. Povídala, že v Praze byl jeden stabilní stan, kam lidé chodili celý rok. Už si ale odvykli. Předvánoční horečka této konzumní společnosti je příliš silná, nikam se jim nechce. Přitom i zimní představení mohou být příjemná. Stan vytápíme na nějakých patnáct až dvacet stupňů, takže se v něm dá být, i když venku mrzne. Bohužel je to hodně nákladné, platit elektřinu, naftové vytápění… To bychom museli vědět, že přijde takových sto padesát lidí. Pokud by jich dorazilo dvacet, nedá se vystupovat. To však návštěvníci často nechápou. Pokud se představení z podobných důvodů zruší, rozčilují se. Myslí si, že jsme nějaké multikino, promítačka, která funguje za každých okolností.

Máte třeba šanci dosáhnout na nějaké dotace od státu nebo Evropské unie?
Žádný cirkus nikdy nezískal žádný grant. Můžeme maximálně požádat radní, zda by nám vyšli vstříc v pronájmu pozemků a místo deseti korun za metr chtěli třeba jen dvě koruny. Oni se však ohradí tím, že podle zákona po nás můžou chtít až stovku za metr plochy. Argumentují, že jsme živnostníci a je to pro nás zdroj obživy a podobně. Vůbec je nezajímá, že cirkus je ve své podstatě kultura.

Jsou nějaké změny v návštěvnosti, ve srovnání s uplynulými lety?
Dříve chodilo rozhodně víc lidí. Je pravda, že vstupné bývalo o něco nižší, ale zdražuje se všechno – nafta, nájmy… museli jsme se tedy také trochu přizpůsobit. Jsme rádi, když na jedno představení přijde sto lidí. To je skoro svátek. V sezoně to vypadá tak, že máme vyprodané maximálně dvě nebo tři představení. Vždycky najdeme jedno nebo dvě města, kde je plno. Teď jsme však přijeli ze Šternberka, tam se na nás přišlo podívat šedesát lidí.

Kteří lidé chodí nejčastěji?
V devadesátých letech bylo běžné, že chodila i omladina. Kluci a holky kolem čtrnácti, patnácti let. Teď chodí většinou jen rodiny s malinkatými dětmi v první, druhé, nebo nanejvýš třetí třídě. Je prostě jiná doba. Děti baví spíše počítače. Navíc je zajímavé, že se představení více líbí starší generaci. Mladí rodiče, kteří dorazí jen na žádost svých dětí, tady jen sedí, nudí se a smutně koukají.

Pozorujete rozdíly mezi diváky  v Čechách a na Moravě?
Moraváci nás mají radši a my tu také vystupujeme raději než třeba v okolí Prahy. Tam bývá návštěvnost hodně slabá. Lidé se nás často ptají na to, jestli máme nějakou vyznačenou trasu, kde budeme vystupovat. To se však nedá nikdy říci předem. Třeba jedeme a potkáme jiný cirkus. Do takového města má smysl vrátit se nejdříve za měsíc.

Přes všechny komplikace, které jste zmínil, cirkusáci svým kočovným životům musí být oddáni…
Je to tím, že jsme se v tomto prostředí narodili, tuhle práci děláme s absolutní láskou, která se u Berousků předává už po sedm generací. Sám si nedovedu představit, že bych „zakotvil“ na jednom místě.

Autor: Michaela Michalcová

24.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Trénink FC Kodaň na Andrově stadionu v Olomouci
31

Kodaň trénovala v Olomouci, i s českým stoperem Lüftnerem

Výběh vlků Hudsonových v olomoucké zoo
5

Za pokousání dítěte v zoo doprovod stíhat nebudou

Stávka “přiblblíků"? Nová vláda s námi musí počítat, vzkazují lékaři

Dva dny před volbami do Poslanecké sněmovny zavřeli „krám“. Desítkám praktiků na Olomoucku, k nimž se přidaly ambulance internistů, kardiologů, kožařů, neurologů a dalších specialistů, došla trpělivost a připojily se k celostátnímu protestu. Vadí jim nárůst byrokracie a podfinancování oboru, který stojí v první linii českého zdravotnictví. Taky poslední výroky politiků, v čele s prezidentem Milošem Zemanem, který stávkující označil za „přiblblíky“.

Bezdomovci se ve Šternberku porvali, jeden zemřel

Opil se, začal být agresivní a nakonec svého známého ukopal a umlátil k smrti. Tak podle policie vypadal incident mezi bezdomovci, ke kterému došlo v sobotu 14. října ve Šternberku.

Praktičtí lékaři na Olomoucku stávkují, neotevřou ordinace

Dveře ordinace ve středu neotevře řada praktických lékařů a ambulantních specialistů v Olomouckém kraji.

Rondel u Globusu dostane "bypass". Pro novou spojku do Řepčína

Nikoliv páté rameno, ale další nový podélný pruh bude mít v budoucnu kruhový objezd nedaleko obchodního centra Olomouc City na výpadovce z Olomouce na Mohelnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení